ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja
Rallye Argentina

Prokop čtvrtou příčkou vyrovnal české maximum v seriálu MS

Velikost textu:
aktualizováno 26. 4. 2015 20:25

Carlos Paz (Argentina) - Martin Prokop obsadil v Argentinské rallye čtvrté místo, kterým vyrovnal vlastní české maximum v mistrovství světa. Stejně dopadl v jihoamerické soutěži před třemi roky. První vítězství v kariéře vybojoval Brit Kris Meeke.

Martin Prokop
Martin Prokop

Prokop s fordem držel po většinu soutěže šesté místo. V poslední den vytěžil posun o dvě příčky z odstoupení soupeřů, kteří nezvládli závěrečné dvě rychlostní zkoušky. V jedenáctém měřeném testu skončil do té doby třetí Fin Jari-Matti Latvala, kterého zastavily potíže s motorem. Dvanáctou erzetu pak nedokončil Belgičan Thierry Neuville, který urazil kolo o kámen. Místo něj se na čtvrté místo posunul Prokop, který na Neuvilla před závěrečným testem Condor na 16,3 km ztrácel přes minutu.

Od třetího Brita Elfyna Evanse dělily českého jezdce v cíli čtvrté letošní soutěže téměř tři minuty. Argentinská rallye skončila dvojnásobným triumfem Citroënu, neboť za Meekem se umístil se ztrátou 18 sekund Nor Mads Östberg. Francouzský tým přitom čekal na vítězství v MS od srpna 2013, kdy v Německu vyhrál s citroënem Španěl Dani Sordo.

"Skončilo to pro nás nejlépe, jak mohlo, a jsme bramboroví. Závod se nám vyvedl spíše po stránce strategie. Rozhodli jsme se dojet do cíle a neublížit autu, což se nám povedlo," uvedl Prokop. "Letošní Argentina se jela spíše ve stylu dakarského závodu než jako klasická rallye. Tratě byly extrémně rozbité, plné velkých kamenů, brodů a nástrah, takže jsme brzy pochopili, že rychlostí nic nezmůžeme. Kamenů bylo letos tolik, že se jim nedalo úplně vyhnout, a tak se to lišilo jen podle toho, kdo měl vážně poškozené auto. My jsme to zvládli jen s malými problémy," doplnil.

"Tohle vítězství je pro Colina," věnoval Meeke premiérový triumf svému velkému vzoru Colinu McRaeovi, jenž byl v roce 2002 posledním britským pilotem, který vyhrál závod MS. Skotský jezdec zahynul v roce 2007 při havárii vrtulníku.

Lídr průběžného seriálu šampionátu Sébastien Ogier skončil až sedmnáctý, když doplatil na problémy v první i druhé etapě. V jeho sbírce tak argentinský triumf nadále chybí. I kvůli tomu zástupci továrního týmu Volkswagen teprve podruhé od vstupu do kategorie WRC v MS chyběli na stupních vítězů.

Argentinská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Meeke, Nagle (Brit., Ir./Citroën DS3) 3:41:44,9, 2. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -18,1, 3. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta RS) -3:27,4, 4. Prokop, Tománek (Ford Fiesta RS) -6:26,1, 5. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -10:46,7, 6. Al Kasímí, Patterson (SAE, Brit./Citroën DS3) -11:19,9.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.