ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

FIA dnes definitivně rozhodne o výsledku závodu ve Spa

Velikost textu:
aktualizováno 23. 9. 2008 09:13

Paříž - Mezinárodní automobilová federace (FIA) dnes rozhodne o sporném trestu pro Lewise Hamiltona z Velké ceny Belgie formule jedna. Včera na celodenním zasedání v Paříži vyslechla britského jezdce i právníky z týmů McLaren a Ferrari, kteří přednesli své argumenty. Konečné rozhodnutí ale vyřkne tříčlenná odvolací komise dnes.

Mezinárodní automobilová federace FIA
Mezinárodní automobilová federace FIA
Otevřít galerii
 • Mezinárodní automobilová federace FIA autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/5/424/42383.jpg?1222153826
 • Lewis Hamilton autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/256/25590.jpg?1212846313

"Myslím, že šlo vše dobře. Nyní je rozhodnutí na odvolací komisi, ale já myslím, že jsou o faktech přesvědčeni," uvedl výkonný ředitel McLarenu Martin Whitmarsh.

Pilot této stáje Hamilton v šikaně belgického okruhu ve Spa předjel finského konkurenta z Ferrari Kimiho Räikkönena díky zkrácení trati, ale vzápětí ho opět pustil před sebe; až potom se znovu dostal před něj. Komisaři po skončení závodu penalizovali Hamiltona 25 sekundami a britský pilot se propadl z prvního na třetí místo. Toto rozhodnutí pak spustilo debaty nad pravidly v F1 a motoristické hnutí rozdělilo na dva tábory.

"Je nám jasné, že by Lewis radši dělal něco jiného, než seděl v soudní síni, ale dnes odvedl skvělou práci," vypověděl za svého jezdce Whitmarsh. Sám lídr seriálu MS se před soudci dušoval, že z manévru nechtěl profitovat. "Když jste na mokré trati několik kol před cílem, jediné, na co myslíte, je, abyste nenaboural a držel se mezi dvěma bílými čarami. Nepřemýšlíte co by, kdyby," vysvětloval Hamilton, jenž hned v úterý zamíří do Singapuru, kde se o víkendu pojede další důležitý závod.

Před soudci také zalitoval toho, že přímo ředitel závodu Charlie Whiting prohlásil v kritických momentech, že je vše v pořádku. "Lidé z týmu s ním mluvili a on je ubezpečil, že je vše OK. Kdyby mi řekli, ať se ho (vedení) vzdám, udělal bych to," dodal. Ředitel závodu došel k opačnému názoru až po opakovaném zhlédnutí záznamu.

V případě, že McLaren s odvoláním uspěje, vzroste Hamiltonův náskok v čele pořadí na sedm bodů před Felipem Massou. Do konce sezony zbývá odjet čtyři Velké ceny.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.