ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Zemřel legendární pilot i konstruktér F1 Jack Brabham

Velikost textu:
aktualizováno 19. 5. 2014 09:23

Sydney – Ve věku 88 let zemřel legendární automobilový závodník a konstruktér Jack Brabham, trojnásobný vítěz mistrovství světa vozů formule 1. Jeho nejmladší syn David oznámil, že prohrál dlouholetou bitvu s onemocněním jater.

Jack Brabham
Jack Brabham

"Můj otec zemřel pokojně dnes ráno doma. Prožil neuvěřitelný život, dosáhl víc, než si kdo mohl kdy vysnít," uvedl v prohlášení David Brabham, jenž rovněž závodil ve formuli 1. "Bude žít dál prostřednictvím ohromujícího dědictví, které po sobě zanechal," dodal.

Brabham, původním povoláním letecký mechanik, ovládl seriál F1 v letech 1959 a 1960, kdy závodil za stáj Cooper, a v roce 1966 v barvách vlastní stáje, která nesla jeho jméno. Získal stejný počet titulů jako věhlasní závodníci: Jackie Stewart z Velké Británie, Rakušan Niki Lauda nebo Brazilci Nelson Piquet a Ayrton Senna.

"Austrálie ztratila legendu," prohlásil australský premiér Tony Abbott. "Byl uznávaný a obdivovaný pro svého ducha a pro skvělé schopnosti jako inženýr," dodal.

Slavný Australan, který získal v roce 1979 za své sportovní úspěchy titul Sir, dokázal v roce 1966 jako jediný v historii F1 vyhrát šampionát jako pilot ve voze podle vlastního návrhu a ve vlastní stáji. Se svým týmem ovládl Pohár konstruktérů i o rok později.

Stáj Brabham v seriálu mistrovství světa jezdila v letech 1960 až 1987 a poté 1989 až 1992. V jejích barvách se světových triumfů dočkal Novozélanďan Denis Hulme (1967) a dvakrát i brazilský jezdec Piquet (1981 a 1983). Jack Brabham vyhrál poslední Grand Prix v roce 1970 ve věku 43 let. Po sezoně z šampionátu odešel a tým prodal Berniemu Ecclestoneovi.

Jack Brabham strávil za volantem vozů F1 šestnáct sezon. Zúčastnil se 126 Grand Prix, přičemž čtrnácti dominoval a třináctkrát si vyjel pole position. Desetkrát byl v závodě stříbrný, sedmkrát bronzový.

Vítězství Jacka Brabhama v GP Velké Británie 1966 (záběry z filmu Grand Prix)

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.