ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
Francouzská rallye

Ogier v poslední etapě zrychlil a slaví na domácí půdě vítězství

Velikost textu:

Štrasburk - Střídání na trůnu, i tak se dá vnímat Francouzská rallye. Suverén poslední dekády Sébastian Loeb ji při svém posledním závodě rallye kariéry zakončil v příkopu, naopak jeho krajan Sébastien Ogier v domácím prostředí triumfoval. Ovládl první zkoušku třetí etapy, čímž převzal vedoucí pozici od finského konkurenta Jari-Mattiho Latvaly - tu udržel i po poslední rychlostní zkoušce, tzv. superspeciálce. Již jistý mistr světa Ogier tak slaví již sedmé vítězství v sezoně, legendární Loeb se loučí. Nedlouho po Loebově nehodě skončila rallye i pro Martina Prokopa, který musel kvůli zlomenému čepu kola odstoupit z devátého místa.

Sébastien Ogier
Sébastien Ogier

Sébastien Ogier zvítězil již počtrnácté v kariéře, tentokrát s náskokem dvanácti sekund před španělským pilotem Citroënu Danim Sordem a o necelých dvacet sekund před kolegou z továrního týmu Volkswagenu Jarim-Mattim Latvalou z Finska. Etapám Francouzské rallye přitom kralovali v jednotlivých dnech rozdílní jezdci a i pořadí na čele bylo až podivuhodně vyrovnané - po první etapě vedení držel Belgičan Neuville, za ním následoval čtyřlístek Sordo, Latvala, Loeb a Ogier. Posledně jmenovaný jako by se ještě vzpamatovával z mistrovských oslav a jeho výkon byl poněkud matný, naopak Thierry Neuville překvapoval diváky u trati i odborníky.

Druhá etapa pokračovala v nastaveném trendu. Neuville jel znovu na hraně rizika, na jedenácté zkoušce ho však postihl defekt levého zadního kola, po kterém se propadl až na pátou pozici. Dopředu naopak putoval Jari-Matti Latvala se svým volkswagenem. Sám finský jezdec říkal, že je nadmíru spokojen - spolu se svým spolujezdcem neudělali jedinou chybu a drželi těsný, půlsekundový náskok před druhým Danim Sordem. O další vteřinu pozadu byl Sébastien Ogier.

 • Dani Sordo
  Dani Sordo zdroj: ČTK/imago sportfotodienst
 • Jari-Matti Latvala
  Jari-Matti Latvala autor: Christian Lutz, zdroj: ČTK/AP

V úvodní erzetě závěrečného dne své manko precizní jízdou vymazal Ogier a posunul se do čela. Přidal pak ještě dva nejrychlejší časy, první místo už neopustil a zopakoval ve Francii triumf z roku 2011. Za ním se seřadili druhý Sordo, který je věčnými stříbrnými pozicemi už v rallye seriálu známý, a Latvala.

Loeb v rozlučkovém závodě skončil ve škarpě

Devítinásobný mistr světa Loeb si loučení s rallyeovým sportem představoval jinak - závod, ve kterém obhajoval loňské prvenství, pro něj skončil v první rychlostní zkoušce třetí etapy havárií. Na mokré vozovce nezvládl pravotočivou zatáčku, sjel ze silnice a v příkopu převrátil svůj citroën na střechu. Devětatřicetiletý pilot i spolujezdec Daniel Elena vyvázli bez zranění.

Sébastien LoebSébastien Loeb:

"A je po všem. Šlo to dneska rychle. Byl jsem tam o něco rychlejší, než bylo potřeba. Je to škoda pro tým, škoda pro diváky, kteří na mě čekali (v cíli). Samozřejmě bych svoji poslední rallye raději dokončil, ale nedopadlo to podle plánu."

Loeb tím pohřbil naděje na vítězné loučení s kariérou. Do poslední etapy odstartoval na čtvrtém místě průběžného pořadí jen s pětisekundovou ztrátou na lídra a solidními vyhlídkami na třetí triumf v domácím podniku světového šampionátu.

Loebův převrácený citroën
Loebův převrácený citroën

Prokop skončil po defektu

Prokop se po Loebově vyřazení posunul na deváté místo, ale konečnou pro něj znamenala sedmnáctá rychlostní zkouška a v ní mechanický problém. "Bylo to pak opravené za pět minut. Taková škoda, ... velké zklamání," uvedl Prokop.

přehrát video
Rallye Francie

Konečné výsledky:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 2:53:07,6, 2. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3 WRC) -12,2, 3. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R WRC) -19,5, 4. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS WRC) -1:14,1, 5. Novikov, Minorová (Rus., Rak./Ford Fiesta RS WRC) -3:10,9, 6. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3 WRC) -3:37,7, ... 37. HUDEC, KOTÁL (Mitsubishi Lancer Evo IX) -50:31,2, PROKOP, ERNST (Ford Fiesta RS WRC) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 13 závodů): 1. Ogier 238 b., 2. Neuville 142, 3. Latvala 125, 4. Sordo 117, 5. Hirvonen 111, 6. Östberg (Nor./Ford Fiesta RS WRC) 81, ...9. PROKOP 49.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen I 339, 2. Citroën Total I 259, 3. M-Sport Ford II 157, 4. M-Sport Ford I 156, 5. Citroën Total II 59, 6. Jipocar 51, 7. Volkswagen II 40, 8. Lotos 20.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.