ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Fin Kovalainen získal v Maďarsku první vítězství v seriálu F1

Velikost textu:

Budapešť - Finský zázrak závodící za stáj McLaren Heikki Kovalainen si připsal první vítězství v seriálu formule 1 ve své kariéře. V Maďarsku si dlouho udržoval druhou pozici, na které stanul již ze včerejší kvalifikace. Nakonec však tři kola před cílem využil poruchu vozu vedoucího Fellipeho Massy z Ferrari a dostal se do čela závodu ,které si již pohlídal. Životního výsledku dosáhl na druhém místě také německý pilot Timo Glock z Toyoty, třetí skončil Fin Kimi Räikkönen ve ferrari.

Heikki Kovalainen
Heikki Kovalainen
Otevřít galerii
 • Heikki Kovalainen autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Heikki Kovalainen autor: ČT24, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Britský lídr šampionátu Lewis Hamilton z McLarenu nedokázal obhájit loňské prvenství ani vybojovat jezdecký hattrick, po defektu skončil až pátý. Vedení v celkovém pořadí si však udržel díky selhání Massova stroje, na prvním místě má nyní pětibodový náskok před Räikkönenem, který na druhé pozici vystřídal Massu.

V průběhu závodu stáj McLaren nevyužila toho, že obsadila první řadu startovního pole a brazilský pilot v červeném stroji je brzy předjel. Na trati s minimem možností k předjíždění to měl být zásadní moment, Hamilton jezdil za Massou bezmála dvě třetiny závodu s odstupem do tří sekund.

Vítěz předchozích závodů v Británii a Německu choval naděje na hattrick až do 41. ze 70 kol, ale potom měl poměrně daleko od depa defekt levé přední pneumatiky a neplánovaně musel zahájit druhou sérii zastávek v boxech. To nahrávalo do karet Massovi, byť byl po poslední výměně pneumatik evidentně pomalejší než jeho nejbližší soupeři. Bezpečně mířil ke čtvrtému letošnímu vítězství, než se mu zakouřilo z motoru a na konci cílové rovinky musel formuli odstavit.

Po problémech obou lídrů tak vítězství spadlo do klína Kovalainenovi, jehož nejlepším dosavadním výsledkem dosud bylo loňské druhé místo v Japonsku ještě v barvách Renaultu. Jeho letošním nejúspěšnějším výsledkem bylo třetí místo v Malajsii. Životní triumf přišel jen tři dny poté, co mu McLaren potvrdil místo v týmu i pro příští rok.

Ještě překvapivější bylo druhé místo Glocka, který zazářil pátým časem už v sobotní kvalifikaci. Hned po startu se posunul o jedno místo dopředu a bezchybnou jízdou svoji pozici držel, jako by ani za sebou neměl těžkou havárii z minulé GP a noc strávenou v nemocnici. V závěru udržel za zády i stále rychlejšího mistra světa Räikkönena a poprvé si vychutnal závěrečný ceremoniál ze stupňů vítězů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.