ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita
Le Mans

Kristensen podeváté triumfoval. V cíli věnoval vítězství Simonsenovi

Velikost textu:
aktualizováno 23. 6. 2013 22:43

Le Mans - Dánský pilot Tom Kristensen vyhrál slavný automobilový závod 24 hodin Le Mans již podeváté a znovu tak vylepšil rekord v počtu triumfů. Ve voze Audi R-18 se s ním střídali Francouz Loic Duval a Brit Allan McNish, vítězná posádka ujela 348 kol a 4 742,8 kilometru. Závod byl poznamenán smrtí dánského jezdce Allana Simonsena, kterému krajan Kristensen svůj triumf po dojezdu věnoval.

Tom Kristensen na Le Mans
Tom Kristensen na Le Mans

O jedno kolo méně měla na kontě posádka Toyoty TS 030 ve složení Anthony Davidson (Brit.), Sébastien Buemi (Švýc.) a Stéphane Sarrazin (Fr.). Obhájci prvenství André Lotterer (Něm.), Marcel Fässler (Švýc.) a Benoit Tréluyer (Fr.) skončili s dalším audi pátí.

Tom Kristensen:

"V první řadě věnuji toto vítězství Allanu Simonsenovi, dobrému příteli, kterého jsme v sobotu ztratili."

Závod měl být oslavou devadesáti let jeho trvání, ale v sobotu jej poznamenala tragická nehoda, kterou nepřežil čtyřiatřicetiletý Simonsen. Necelých deset minut po startu narazil do svodidel a přes rychlý zásah záchranářů podlehl zraněním krátce po převozu do nemocnice. Stal se dvaadvacátou obětí z řad jezdců a první po 26 letech.

Automobilka Audi tak slaví čtvrtý triumf za sebou. Pětačtyřicetiletý Kristensen čekal na další vítězství od roku 2008. Z prvního úspěchu se radoval už v roce 1997 a pak opanoval prestižní čtyřiadvacetihodinovku šestkrát za sebou od roku 2000.

Na startu závodu byl i český pilot Jan Charouz, s nímž tvořili posádku vozu Lotus T128 Němec Thomas Holzer a Dominik Kraihamer z Rakouska. Ve výsledkové listině jim patří 49. místo v absolutním pořadí s 219 odjetými koly. Závod pro posádku skončil ráno kvůli poruše převodovky.

"Do vozu jsem usednul dvakrát, při jedné jízdě jsme jeli dlouho za safetycarem, ale v Le Mans se i tak musíte plně soustředit, snadno vás může něco zaskočit. Vždy je cílem vidět šachovnicovou vlajku, ale tentokrát to nevyšlo," zalitoval Charouz v tiskové zprávě.

Vytrvalostní automobilový závod 24 hodin Le Mans:

Absolutní pořadí: 1. Kristensen, Duval, McNish (Dán., Fr., Brit./Audi R18e-tron quattro) 348 kol, 2. Davidson, Buemi, Sarrazin (Brit., Švýc.,Fr./Toyota TS 030), 3. Di Grassi, Gené, Jarvis (Braz., Šp., Brit./Audi R18e-tron quattro) oba -1 kolo, ...49. Charouz, Holzer, Kraihamer (ČR, Něm.,Rak./Lotus T128) -129 kol.

LM P2: 1. Baguette, Gonzalez, Plowman (Belg., Mex., Brit./Morgan-Nissan)329 kol, ...18. Charouz, Holzer, Kraihamer -110 kol.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.