ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Vršecký pokořil s Buggyrou tři světové rekordy

Velikost textu:

Drážďany – Hned tři světové rekordy v jízdě se závodním tahačem překonal Čech David Vršecký. Jezdec českého týmu Buggyra dnes na německém okruhu Dekra poblíž Drážďan vylepšil historická maxima na 100 kilometrů, 100 mil a v hodinovce. Výkony, jimiž překonal rekordy Angličana G.E.T. Eystona z roku 1937, ještě musí schválit Mezinárodní automobilová federace FIA.

David Vršecký po rekordu
David Vršecký po rekordu

Vršecký urazil s 5500 kg těžkým vozem poháněným motorem o výkonu 1250 koňských sil 100 kilometrů za 32:22,620 minuty, což znamenalo rekordní rychlostní průměr 185,316 km/h. Sto mil zvládl dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů za 51:42,260 (186,755 km/h) a za hodinu najel 187,621 kilometru.

Roudnickému týmu dělalo starosti počasí, ale hrozící déšť nakonec plány Vršeckého a spol. nepřekazil. Už po dosažení mety 100 kilometrů se jezdci ulevilo. "I kdyby se spustil liják, první rekord byl na světě," uvedl český závodník, který jel maximální rychlostí 223,361 km/h.

Vršecký se snažil za jízdy co nejvíc šetřit pneumatiky, aby se neopakovala situace z roku 2010, kdy mu nevyšel pokus na nedalekém Lausitzringu. Uspěl až o pár dní později na okruhu Dekra, který ale tehdy ještě neměl potřebnou licenci od FIA, takže jeho výkony nebyly uznány za světová maxima, i když už tenkrát Eystona výrazně překonal.

"Taktika je jasná. Pomalejší průjezd zatáčkami, rychlý průjezd rovných úseků," uvedl Vršecký před začátkem dnešního pokusu. V cíli se pak mohl radovat. "Vzhledem k tomu, že jsme v průběhu rekordu testovali motor pro příští ročník Rallye Dakar, je to nádhera," řekl. Za měsíc ho čeká vstup do nové sezony mistrovství Evropy tahačů v italském Misanu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.