ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

Superbikům v Brně vládl Melandri, Smrž byl jednou desátý

Velikost textu:
aktualizováno 22. 7. 2012 18:03

Brno - Mistrovství světa superbiků v Brně ovládl Marco Melandri. Devětadvacetiletý Ital vyhrál na BMW obě soutěžní jízdy před britským vítězem sobotní kvalifikace Tomem Sykesem. Spolu s nimi na stupně vítězů vystoupil nejprve Francouz Loris Baz, poté Španěl Carlos Checa. Během tří dnů navštívilo Masarykův okruh celkem 63 129 diváků.

Marco Melandri
Marco Melandri

Český jezdec Jakub Smrž obsadil desáté a třinácté místo a v celkové klasifikaci klesl na dvanáctou příčku. Vedoucí muž seriálu Max Biaggi z Itálie, který byl v kvalifikaci nečekaně až čtrnáctý, vybojoval šesté a čtvrté místo. V pořadí MS snížil Melandri jeho náskok na 21 bodů. Melandri jako třetí jezdec v sezoně dokázal vyhrát v jednom závodě obě jízdy. Před ním se to podařilo pouze Chekovi v Imole a Biaggimu v Misanu.

Po dopoledním dešti odstartoval první závod na mokré trati, která Smržovi vyhovovala. Dobře odstartoval a po prvním kole byl osmý, v dalších dvou okruzích se probojoval na šesté místo. S osychající tratí ale jeho ducati ztrácela rychlost a Smrž se propadl až za první desítku. "Bylo to velká loterie s volbou pneumatik, protože jsme začínali z devadesáti procent na mokré trati. Většina jezdců použila suché. Já jsem zvolil na přední kolo pneumatiku intermedium, která mi hodně pomohla v začátku," uvedl Smrž.

přehrát video
MS superbiků

Přiznal, že v závěru se mu už nepodařilo držet tempo s jezdci na suchých pneumatikách. Start do druhé jízdy Smržovi tolik nevyšel, klesl na čtrnácté místo, které pak už jen o jedno vylepšil. "Celý závod jsem bojoval s Britem Reaou, který mě vždy na rovinkách předjel. Musím přiznat, že jsem za dané situace odvedl své maximum," řekl Smrž.

Boj o čelo byl v obou jízdách vyrovnaný a devětadvacetiletý Melandri rozhodl o vítězství shodně až v závěru. Poprvé mu vyšel útok dvě kola před cílem, kdy se posunul na první pozici. Po většinu závodu si hlídal soupeře ze zadních pozic. V úvodu vedl Sykes, pozici lídra převzal na čtyři kola i Francouz Maxime Berger. Letošní král kvalifikací Sykes, který už posedmé z devíti případů startoval z pole position, se pak do čela vrátil, ale v závěru neodolal Melandriho útoku.

Závod MS superbiků
Závod MS superbiků

Navíc musel odrážet útok krajana Jonathana Rey, který v předposledním kole nezvládl předjížděcí manévr a po kontaktu se Sykesem skončil krkolomným pádem na hlavu. První jízdu nedokončili ani další favorité. Už ve čtvrtém kole odstoupil Ital Davide Giugliano, po polovině závodu po kolizi skončili mimo trať Argentinec Leandro Mercado a Japonec Hiroši Aojama. Všichni vyvázli z pádů bez zranění. Druhou jízdu ozdobil zejména souboj Sykese s Melandrim, který se v první polovině držel za svým soupeřem a od druhé zkoušel Brita zviklat útočnými pokusy.

Rozhodující atak se mu podařil těsně po vjezdu do posledního kola a cílem projel s těsným náskokem 140 tisícin. "Plánoval jsem v Brně snížit náskok na mého největšího soupeře Biaggiho. Rozhodně jsem však nečekal, že se mi podaří stáhnout náskok na 21 bodů. V obou jízdách jsem měl stejnou taktiku. Držet se v pozadí a zaútočit až v závěru. Sykes jel výborně a musel jsem v koncovce hodně riskovat," poznamenal Melandri. Příští závod mistrovství světa superbiků je na programu 5. srpna v Silverstonu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.