ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Kornfeil ani Abraham v Le Mans nedojeli

Velikost textu:
aktualizováno 20. 5. 2012 15:26

Le Mans - Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil podruhé v krátké době kvůli pádu nedotáhl ke zdárnému konci nadějný boj o stupně vítězů v mistrovství světa. Ve Velké ceně Francie upadl na mokré trati v Le Mans v polovině závodu kubatury Moto3 v době, kdy se pohyboval na třetí pozici. V předminulém závodě ve Španělsku Kornfeil dokonce vedl, tehdy ale jeho šance zhasly už po druhém kole. Nedojel ani Karel Abraham, jenž v MotoGP stále čeká na první letošní body.

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil
Motocyklový závodník Jakub Kornfeil

Kornfeil po životním čtvrtém místě v sobotní kvalifikaci mohl pomýšlet na vylepšení osobního maxima, kterým je předloňská pátá příčka z Brna, i v závodě. V dešti se držel neustále v popředí a pohyboval se v čelní skupině na třetí až páté pozici. Ve dvanáctém z 24 kol se ocitl třetí po pádu zkušeného Španěla Héctora Faubela, vzápětí však skončil na zemi také.

"Bohužel jsem v jedné ze zatáček ztratil předek a odporoučel se k zemi. Brzdil jsem úplně normálně jako každé kolo, neměl jsem se kam hnát, byl jsem za Maverickem (Viňalesem) a snažil jsem se jet si jen to svoje. Kolo nebylo přebržděné, jen prostě ujelo na některé z těch obrovských louží," uvedl Kornfeil. Před pádem zajel nejrychlejší kolo ze všech. "Po tom, co jsem viděl na obrazovce po svém pádu, bylo zřejmé, že jsem si v klidu mohl dojet pro třetí místo a možná i pro něco víc."

V těžkých podmínkách se zvlášť ve druhé polovině závodu roztrhl s nehodami na čelních místech pytel, z čehož vytěžil dvaadvacetiletý domácí jezdec Louis Rossi, který si dojel pro premiérové vítězství v kariéře.V nejprestižnější kategorii MotoGP usiloval Karel Abraham o první bodované umístění v sezoně a na mokru se v elitní patnáctce držel až do 11. kola. V něm však zamířil se svou ducati do depa a už se na trať nevrátil.

"Věděli jsme, že motorka trochu klouže, ale věřili jsme, že je to novými pneumatikami. Hned od začátku to byla katastrofa a postupně se to zhoršovalo. Motorka klouzala tak, že se nedala udržet na silnici. Na brzdy byla dobrá, tohle nastavení se nám podařilo vylepšit, ale jak jsem šel do náklonu, začal mi zadek okamžitě ujíždět a nedalo se s tím nic udělat," vysvětlil Abraham.

Karel Abraham
Karel Abraham

Pro vítězství si suverénně dojel Španěl Jorge Lorenzo a dostal se do čela průběžného pořadí mistrovství světa. Zhruba deset sekund za ním se odehrávala velká bitva o druhé místo mezi australským mistrem světa Caseym Stonerem a Valentinem Rossim. V posledním kole ji pro sebe rozhodl Ital Rossi a dojel si pro první stupně vítězů právě od loňské Velké ceny Francie, kdy byl třetí. Zaznamenal tak nejlepší výsledek od svého přestupu od Yamahy k Ducati, za níž jezdí druhým rokem.

Závod třídy Moto2 vyhrál někdejší mistr světa Thomas Lüthi ze Švýcarska.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.