ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
argentinská rallye

Prokop dojel čtvrtý a vylepšil tak české maximum

Velikost textu:
aktualizováno 29. 4. 2012 22:46

Carlos Paz - Automobilový jezdec Martin Prokop s fordem skončil v Argentinské rallye na čtvrtém místě a dosáhl nejlepšího českého výsledku v historii mistrovství světa. Pátý díl letošního seriálu vyhrál osminásobný světový šampion Francouz Sébastien Loeb z týmu Citroën a jubilejním 70. triumfem v kariéře si upevnil průběžné první místo.

Martin Prokop
Martin Prokop

Prokop vylepšil o jednu příčku páté místo z předchozí Portugalské rallye v poslední rychlostní zkoušce. Po ní se posunul o jednu pozici výš místo Španěla Daniho Sorda, kterému praskl řemen alternátoru a ztratil dosavadní třetí místo. Devětadvacetiletý český jezdec nestačil pouze na fenoména posledních let Loeba, dalšího člena továrního týmu Citroën Fina Mikko Hirvonena a Nora Madse Östberga, který jel stejně jako Prokop s fiestou. Od vítězného Francouze dělilo Prokopa téměř deset minut, na Östberga ztratil přes šest a půl minuty.

Prokop původně v Argentině ani neměl startovat. Účast si zajistil díky životnímu výsledku v předchozí rallye v Portugalsku, v níž vyrovnal dosavadní české maximum Romana Kresty a Jana Kopeckého. Díky tomuto úspěchu mohl absolvovat neplánovaný start na Argentinské rallye v barvách výrobce pneumatik D-Mack. Loeb si dojel pro třetí vítězství v sezoně, i když v pátek chyboval a klesl až na čtvrté místo.

Nakonec v Argentině vyhrál už posedmé, druhého Hirvonena porazil o 15 sekund. "Je to neuvěřitelné, že se mi tu zase povedlo vyhrát. Zvlášť po té Portugalské rallye bylo pro náš tým důležité takhle zareagovat," uvedl Francouz, který v minulé soutěži hned v úvodu havaroval a odstoupil. V čele MS si vypracoval náskok 18 bodů před Norem Petterem Solbergem, který dnes skončil šestý.

Prokop postupně stoupal výsledkovou listinou vzhůru. Po první etapě byl šestý, po druhé pátý a zdálo se, že své postavení už sotva vylepší. Na čtvrtého Östberga ztrácel před zbylými šesti erzetami přes šest minut, ale nahrály mu Sordovy problémy. Ve světovém šampionátu se Prokop posunul na sedmé místo.

Argentinská rallye, závod mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Loeb, Elena (Fr./Citröen DS3) 5:34:38,8, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citröen DS3) -15,2, 3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -3:10,4, 4. Prokop, Hrůza (ČR/Ford Fiesta RS) -9:45,3, 5. Neuville, Gisoul (Bel./Citröen DS3) -11:17,6, 6. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Ford Fiesta RS) -12:02,2.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.