ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Mosley zůstává i přes sexuální skandál v čele automobilové federace

Velikost textu:
aktualizováno 3. 6. 2008 13:55

Paříž - Max Mosley ustál sexuální skandál a dále zůstává v čele Mezinárodní automobilové federace. Ve funkci ho potvrdila mimořádná valná hromada v Paříži. Podle agentury Reuters pro Mosleyho setrvání ve funkci hlasovalo 103 členů, proti bylo 55 zástupců národních automobilových svazů. Mosley tak podle všeho zůstane v čele FIA až do vypršení mandátu v říjnu 2009.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Výsledky hlasování velmi pobouřily německý ADAC, největší evropskou
automobilovou asociaci, která se vzápětí rozhodla přerušit mezinárodní
spolupráci s FIA. "Je pro nás neuvěřitelné, že Max Mosley zůstal ve funkci. Je to pro nás důvod, abychom s Mezinárodní automobilovou federací okamžitě přestali spolupracovat a za svým názorem si budeme stát, dokud bude Mosley ve funkci," citovala agentura Reuters prohlášení německé automobilové asociace.

Ke kritikům výsledků volby se připojil i další významný členský svaz
americká automobilová asociace AAA, která zvažuje další působení v rámci FIA. "Velmi pečlivě zvážíme, jestli chceme být spojování s organizací, která toleruje podobné chování," prohlásil prezident AAA Robert Dalbernet.

Vše odstartovala lechtivá videonahrávka

Mosleyho aféru odstartoval v poslední březnový den článek britského nedělníku News of the World, jenž zveřejnil videonahrávku, na níž si prezident FIA užívá s pěticí prostitutek. Sexuální hrátky navíc připomínaly scény z koncetračních táborů, včetně bičování a kotroly vlasů kvůli vším. Mosley je přitom synem zakladatele britské fašistické strany.

Šéf světového motoristického sportu, kterému vládne od roku 1994, později přiznal, že si prostitutky najal, odmítl však jakékoli narážky na nacismus. Mosley se bránil kritice tím, že se jedná o cílený útok na jeho osobu, navíc prý svou soukromou záležitostí organizaci FIA nepoškodil.

Mosley se také pokusil u soudu vymoci, aby nedělník News of the World stáhl videozáznam ze svých internetových stránek. Soudce David Eady však odmítl prezidentovi FIA vyhovět. "Na celé záležitosti by to prakticky nezměnilo vůbec nic. Záznam navíc jen první den po jeho zveřejnění vidělo téměř 1,5 milionu lidí," citoval ho server BBC. "Hráz už se protrhla a přestože zveřejnění záznamu nemá žádný veřejný zájem, zakazovat ho nyní by bylo zcela zbytečné gesto," dodal.

Nedělník sice nemusí stáhnout záznam z internetu, stále však čelí Mosleyho obžalobě za narušení soukromí. Soud by se jí měl zabývat v červenci.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.