ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Odstartovala šumavská rallye, pořádat ji je rok od roku těžší

Velikost textu:

Klatovy - V Klatovech odstartoval  čtyřicátý sedmý ročník automobilové soutěže Šumava Rallye Klatovy. Jedná se sice o nejstarší rallye v Česku, ale podle organizátorů je její pořádání rok od roku složitější. Nejen, že musejí operovat se stále nižším rozpočtem, ale tratě jednotlivých rychlostních zkoušek se hledají čím dál hůř.  

Šumavská rallye
Šumavská rallye

"Jezdci sami to přiznávají. Říkají nová pneumatika, nově vyvinutá, to je desitina na kilometru. A ono to na desetikilometrové rychlostní zkoušce dá nějakou tu vtěřinu a ve finále se hrozně moc změní ten rychlostní průměr," osvětluje ředitel závodu Jiří Valenta.

A když se najde vyhovující trať, většinou místní komunikace, musí s jejím využitím souhlasit i vlastník, tedy obec. Tady ale organizátoři narážejí na obavy ze strany samosprávy, že závodní auta rozbijí povrch silnice. Proto průjezdy buď vůbec nepovolí, anebo jen s řadou podmínek.

"Důležité je zabezpečení trati proti jejímu poškození, to znamená mantinely a patníky při trati, aby nebyl poškozen povrch vozovky na okrajích," říká starosta Strážova Josef Rousek. Problémy způsobují i sami diváci, kteří mnohdy nerespektují soukromé pozemky podél trati. Na rallye, která přitáhne desítky tisíc diváků, čekají dychtivě podnikatelé nejen v Klatovech, ale v celém regionu. V průběhu celého týdne jsou plné hotely i restaurace.

"V současné době je naplněnost našeho hotelu tak devadesát procent," přiznává klatovská hoteliérka Marcela Urbanová.

přehrát video
Reportáž Jana Dvořáka
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.