ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Czech Dakar Teamu kazily závod problémy s technikou

Velikost textu:

Praha - Plní zážitků a zkušeností se vrátili z Rallye Dakar členové Czech Dakar Teamu. Pilot tatry Martin Kolomý skončil se svou posádkou jako nejlepší Čech na sedmém místě, jediný český motocyklista na Dakaru Jan Veselý s yamahou zopakoval loňské 65. místo a zaostal o tři pozice za svým maximem z roku 2010. 

Motocyklista Jan Veselý
Motocyklista Jan Veselý

"S posádkou jsme maximálně spokojení, tým fungoval dobře. Jen škoda technických potíží, mohlo to být ještě lepší," prohlásil Kolomý, jehož posádku tvořili René a David Kiliánové. Jejich kamion měl během rallye několik defektů, posádku trápili především problémy s turbem. "Snažili jsme se to za provozu odstraňovat, ale zdržovalo nás to," řekl Kolomý.

Jednou český kamion dokonce skončil převrácen na bok. Nehodu nakonec ale tým zvládl jen s dvouhodinovým zpožděním i díky pomoci Brazilce Jeana de Azeveda. "Naštěstí se nám podařilo tu nehodu zvládnout v podstatě s malou časovou ztrátou a dojet," pochvaloval si Kolomý. Tatru narovnali za pomoci jiného kamionu, lopat a nafukovacích balonů. Navigátor René Kilián přiznává, že tým občas i bloudil. "Hodně se tam práší, když člověk jede vzadu. Neviděli jsme nic a zastavili jsme před dvoumetrovým srázem," popsal horkou chvilku Kilián.

Posádka si pochvalovala, že na Dakaru letos po dlouhé době opět fungovala pomoc mezi všemi českými týmy. Postaral se o to zejména nováček Tomáš Vrátný, který byl nakonec osmnáctý mezi kamiony. "Dokázal stmelit toho týmového ducha, dokonce zorganizoval i společnou večeři pro všechny Čechy," řekl manažer týmu Marek Spáčil.

Martin Kolomý a Jan Veselý
Martin Kolomý a Jan Veselý

Dojem motocyklisty Veselého z Dakaru také kazily technické potíže. Šlo zejména o palivo od pořadatelů, které se mu při vysokých teplotách vzduchu přehřívalo. "První polovinu na 'normální' benzin jsem odjel dobře, ale jak jsem potom natankoval od organizátorů, začal se benzin vařit a motorka nejela. Několikrát jsem ji dokonce tlačil do cíle," hořekoval Veselý.

Zažil i situaci, při které své účinkování nebo alespoň snahu jet naplno hodně zvažoval. Projížděl totiž místem, kde se v plné rychlosti střetl jeden z jeho soupeřů s býkem. "Býk tam ležel kopytama vzhůru, vedle hořela motorka a záchranáři jezdce resuscitovali. Prý to naštěstí přežil, ale člověk zváží, nakolik mu stojí za to být o deset nebo pět míst vepředu, nebo jet opatrněji, aby eliminoval tohle riziko," dodal Veselý.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.