ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Pamětník Kalina si již zvykl na "jiné" Vánoce

Velikost textu:

Praha - Již pojednadvacáté vyrazí Josef Kalina 29. prosince na dalekou cestu. Účastník tatrováckých triumfů na Rallye Dakar už nemá ve dvaašedesáti letech kondici ani ambice na nějaké přední umístění. Úkolem nejzkušenějšího Čecha na startu proslulé vytrvalostní soutěže bude v liazce týmu KM Racing udržet v závodě polského pilota Józefa Cabalu.

Josef Kalina
Josef Kalina

Odjezd v období krátce po Vánocích už nedělá Kalinovi ani jeho rodině problémy. "Berou to jako samozřejmost. Letos navíc odjíždím poměrně pozdě, což v minulosti tak obvyklé nebylo. Často se totiž cestovalo třeba už na Štěpána, ale i dřív," uvedl zkušený navigátor, který asistoval u tří ze šesti dakarských prvenství Karla Lopraise. "Odjížděli jsme i před Vánoci. Bylo to tím, že v začátcích Dakar netrval dva, ale tři týdny, což s přípravou a cestou na start zabralo víc jak měsíc," řekl.

Populární soutěž nejčastěji startovala 1. ledna, kdy začne i nadcházející ročník v Jižní Americe. "Ale třeba v roce 1992, kdy byl cíl v Kapském Městě, se vyráželo už 23. prosince předchozího roku. To jsme trávili Štědrý den při plavbě do Libye na Středozemním moři. Silvestra jsem prožil doma za poslední roky, jen když jsem Dakar nejel. To znamená, že za posledních třicet let asi pětkrát," zalovil v paměti.

Liaz, v němž absolvuje cestu mezi argentinským městem Mar del Plata a peruánskou metropolí Limou, do bojů o špičku podle jeho mínění rozhodně nezasáhne. "Naším úkolem a cílem je dostat se bez úhony do cíle. Beru to spíš tak, že mám před sebou instruktážní jízdu, abychom se nedostali do problémů. Sice jsme s Cabalou už jeli v létě ruskou Silk Way rallye, ale Dakar je nepoměrně těžší soutěž," podotkl ostřílený harcovník.

Podle Kaliny je na startu deset špičkových aut a zhruba šest nebo sedm pilotů, kteří mohou pomýšlet na vítězství. "Kategorie kamionů je oproti motorkám a osobákům neskutečně nabušená. Tím, že v ruské stáji Kamaz ukončil kariéru Čagin a Kabirov nejede, se otevřel prostor pro ostatní," soudí Kalina. Mezi favority počítá i Aleše Lopraise, který má k dispozici novou verzi tatry a v létě vyhrál i hlavní dakarský test - Silk Way rallye. "Podle mého názoru má nejlepší auto a sám je špičkový řidič. Problém bych trochu viděl v posádce, která je proti minulému ročníku odlišná," uvedl Kalina.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.