ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Stoner se v domovské Austrálii stal podruhé mistrem světa MotoGP

Velikost textu:

Phillip Island – Australský motocyklový závodník Casey Stoner na hondě se v den svých 26. narozenin stal podruhé v kariéře mistrem světa MotoGP. Šampion z roku 2007 potvrdil svou letošní suverenitu v domácí Grand Prix na Phillip Islandu, kde vyhrál popáté za sebou. Karel Abraham dojel po pádu desátý, druhý stálý český účastník MS Jakub Kornfeil obsadil třinácté místo.

Casey Stoner
Casey Stoner

Španěl Jorge Lorenzo, loňský mistr světa a jediný muž, který mohl Stonera v celkovém pořadí předstihnout. Jenže si v ranním warm-upu poranil prsteníček levé ruky a místo startu v Grand Prix odcestoval do Melbourne, kde se podrobil plastické operaci. Stonerovi tak stačilo k zisku titulu po čtyřech letech dojet ve Velké ceně mezi nejlepšími šesti. Lídr šampionátu však nenechal nic náhodě a stylem start-cíl vyhrál před Italy Markem Simoncellim a Andreou Doviziozem na hondách.

"Asi se toho do dneška už nemohlo vejít víc. Mám narozeniny, vyhrál jsem tu popáté za sebou a mám druhý titul. Získat ho takhle je úžasné," radoval se Stoner, jenž triumfoval hned v premiérové sezoně po přestupu od Ducati, kde se v posledních letech trápil. "Tahle sezona je pro nás jako sen. Bylo to místy nahoru dolů, ale dole jsme nikdy nebyli moc hluboko a teď jsme na vrcholu," dodal Stoner po letošním devátém vítězství.

 • Po skončení závodu se Jakub Kornfeil dočkal zaslouženého potlesku
  Po skončení závodu se Jakub Kornfeil dočkal zaslouženého potlesku autor: David Soeldner, zdroj: ČT4
 • Po domácí GP mohl Karel Abraham odepsat další motor
  Po domácí GP mohl Karel Abraham odepsat další motor autor: David Soeldner, zdroj: ČT4

Abraham skončil desátý se ztrátou dvou kol

Do královské třídy se vrátil i český debutant Abraham. Ten vynechal Velkou cenu Japonska kvůli následkům otřesu mozku, který utrpěl v Aragonu. Po startu z 15. místa se postupně propracoval do elitní desítky a v jeden moment byl dokonce osmý, čtyři kola před koncem však skončil mimo trať. V té době začalo na Phillip Islandu hustě pršet a vypadalo to, že Abraham přišel o jisté body, neboť padali i další jezdci. Brněnský závodník se však i s poničenou ducati dokázal do závodu vrátit a dokončil ho jako poslední desátý se ztrátou dvou kol. Nakonec tak zaznamenal nejlepší výsledek od červnové Grand Prix Británie, kde byl sedmý.

Dva závody před koncem sezony je Abraham v průběžném pořadí čtrnáctý o bod za dalším nováčkem Calem Crutchlowem z Británie. Stoner vede o nedostižných 65 bodů. V kategorii do 125 ccm bodoval poosmé za sebou druhý stálý český účastník MS Jakub Kornfeil, jenž obsadil třinácté místo. Vyhrál Němec Sandro Cortese, který vedl o více než deset sekund, když byl závod kvůli dešti tři kola před koncem ukončen. Osmnáctiletý Kornfeil zaostal za Cortesem o 43,349 sekundy a ziskem tří bodů potvrdil celkové dvanácté místo v MS. Český závodník vyšel bodově naprázdno pouze ve třech z dosavadních patnácti Grand Prix v sezoně.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.