Volejbalový magazín

Abraham dojel na Sachsenringu dvanáctý, Kornfeil má tři body

Sachsenring - Ve Velké ceně Německa obsadil český motocyklový jezdec Karel Abraham na ducati 12. místo, a zopakoval tak umístění z předchozího závodu v Itálii a stejná pozice mu nadále patří i v celkové klasifikaci mistrovství světa MotoGP. Za 13. místo ve třídě do 125 ccm vybojoval český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil tři body. Přitom osmnáctiletý pilot na aprilii na Sachsenringu startoval až z třicáté pozice, na kterou jej odsoudil zadřený motor v sobotní kvalifikaci.

Ilustrační foto

Královskou kubaturu vyhrál Španěl Dani Pedrosa na hondě, který v Německu obhájil loňské prvenství a celkem už v této Grand Prix slavil páté vítězství. Druhý skončil jeho krajan a mistr světa Jorge Lorenzo na yamaze těsně před Australanem Caseym Stonerem, který s hondou startoval z pole position. I tak se ale udržel v čele šampionátu.

Kornfeil po startu z 30. místa vybojoval tři body

V devátém závodě sezony Kornfeil i přes start z konce desáté řady dosáhl pošesté na body a vylepšil si náladu po smolné sobotě. V ní stihl odjet jen šest měřených kol a výchozí pozice mu nedávala příliš šancí na úspěch: "Budu stát někde pod kopcem, odkud nedohlédnu ani do první zatáčky."

Ovšem samotný závod se mu povedl a do cíle přijel s odstupem 34 sekund za nejrychlejší dvojicí Héctor Faubel, Johann Zarco. O jejich pořadí nerozhodla ani cílová fotografie a vítězem takzvaného "mrtvého" závodu byl vyhlášen prvně jmenovaný španělský jezdec s aprilií na základě pravidla o rychlejším čase v posledním kole.

Francouz Zarco s derbi se několik minut radoval z prvního vítězství v kariéře do doby, než přišel verdikt poroty. Faubel triumfoval už poosmé, ale poprvé od roku 2007, kdy zakončil svoji vicemistrovskou sezonu prvenstvím ve Valencii před odchodem do vyšší kubatury.

O premiérový triumf přitom Zarco přišel kvůli verdiktu rozhodčích už podruhé. Letos v Katalánsku sice dojel jako první, jury ho ale kvůli blokování Španěla Nicoláse Terola v cílové rovince potrestala dvacetivteřinovou penalizací a francouzský jezdec se propadl až na šesté místo.

Stoner s Lorenzem kvůli radiaci nepojedou MotoGP v Japonsku

Říjnové Velké ceny Japonska se nezúčastní úřadující mistr světa MotoGP Španěl Jorge Lorenzo a vedoucí jezdec probíhajícího šampionátu Australan Casey Stoner, a to kvůli obavám z radiace. Oba jezdci přitom závodí za japonské stáje. V minulosti se k podobnému kroku hlásil i Valentino Rossi.

Původně se měl japonský závod konat v dubnu, ale po ničivém zemětřesení a tsunami byl přeložen na říjen. Okruh v Motegi leží zhruba 130 km od jaderné elektrárny Fukušima, která byla při katastrofě poničena a došlo k úniku radiace.

"Nějakou dobu jsem o tom přemýšlel a nepojedu," prohlásil Stoner pro agenturu Reuters. "Myslím, že stejný názor mají i další jezdci, takže teď je na organizátorech, jak se rozhodnou," dodal jezdec stáje Honda s tím, že obdobně by se rozhodl, i kdyby se něco podobného stalo v Austrálii.

Výsledky GP Německa silničních motocyklů

Do 125 ccm:

1. Faubel (Šp./Aprilia) 39:57,979, 2. Zarco (Fr./Derbi) stejný čas, 3. Viňales -0,272, 4. Terol -1,723, 5. Salom -2,784, 6. Gadea (všichni Šp./Aprilia) -6,786, ... 13. Kornfeil (ČR/Aprilia) -34,357.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Terol 166 b., 2. Zarco 134, 3. Viňales 122, 4. Folger 110, 5. Cortese (oba Něm./Aprilia) 106, 6. Faubel 90, ... 11. Kornfeil 34.

Moto2:

1. Márquez (Šp./Suter) 41:37,457, 2. Bradl (Něm./Kalex) -0,896, 3. De Angelis (San Marino/Motobi) -1,387, 4. Krummenacher (Švýc./Kalex) -3,413, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -4,185, 6. Hernández (Kol./FTR) -7,691.

Průběžné pořadí MS (po 9 ze 17 závodů): 1. Bradl 167, 2. Márquez 120, 3. Corsi (It./FTR) 84, 4. De Angelis 82, 5. Smith (Brit./Tech 3) 79, 6. Lüthi 77.

MotoGP:

1. Pedrosa (Šp./Honda) 41:12,482, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -1,477, 3. Stoner (Austr./Honda) -1,568, 4. Dovizioso (It./Honda) -10,513, 5. Spies (USA/Yamaha) -10,719, 6. Simoncelli (It./Honda) -10,923, ... 12. Abraham (ČR/Ducati) -39,148.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Stoner 168, 2. Lorenzo 153, 3. Dovizioso 132, 4. Rossi (It./Ducati) 98, 5. Pedrosa 94, 6. Spies 85, ... 12. Abraham 41.