ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Ecclestone otočil. Do Bahrajnu se mu už nechce

Velikost textu:
aktualizováno 7. 6. 2011 10:40

Londýn – Šéf formule 1 Bernie Ecclestone prudce otočil a najednou nechce, aby se letos jela Velká cena Bahrajnu. Závod v Bahrajnu měl být prvním podnikem sezony, ale kvůli nepokojům, které královstvím zmítají už od počátku roku, byl závod "přeložen". Bahrajnci dostali čas na rozmyšlenou, zda chtějí (či mohou) závod letos hostit a po jejich ujištění, že jsou připraveni, odklepla FIA Bahrajnu náhradní říjnový termín. Ecclestone, který pořádání velké ceny v Perském zálivu dlouhodobě prosazoval, teď začal slyšet na množící se kritiku ze strany týmů a už si není Bahrajnem tak jistý.

Bernie Ecclestone v paddocku při kvalifikaci na VC Turecka
Bernie Ecclestone v paddocku při kvalifikaci na VC Turecka
Otevřít galerii
 • Bernie Ecclestone v paddocku při kvalifikaci na VC Turecka zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Sebastian Vettel si jede pro pole position v kvalifikaci na VC Bahrajnu zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Poté, co FIA stanovila náhradní termín bahrajnského závodu na 30. října, zvedla se mohutná kritika ze strany týmů i jednotlivých jezdců. Ti se obávají, že pořadatelé nebudou schopni dostatečně zajistit bezpečnost o celém závodním víkendu. Ecclestone krátce na to vyzval k "přehodnocení" obnovení bahrajnského závodu.

Podle Ecclestona by se měl na 30. října vrátit závod v Indii, který byl původně na tento termín stanoven. Pro Indii v případě zařazení Bahrajnu zbyl termín až 11. prosince.

Proti dalšímu závodu se týmy ohradily také proto, že by se jejich zaměstnancům zkrátila dovolená. Někteří piloti vyjádřili přesvědčení, že se Velká cena Bahrajnu stejně nepojede. Ostatní se obávají, že by mohla bahrajnská vláda závod využít jako nástroj k represím proti opozici.

Bahrajn by podle Ecclestona měl získat prosincový termín, což by dalo oběma stranám – pořadatelům i FIA – dostatečný prostor pro rozhodnutí, zda závod jet, nebo ne. "V současné době nemáme tušení, co se tam bude dít. Pokud bude koncem sezony v Bahrajnu bezpečno, můžeme tam jet. Pokud ne, závod prostě nebude. Žádný problém," řekl Ecclestone pro britský The Telegraph.

"Podle zprávy FIA je v Bahrajnu všechno v pořádku, ale podle toho, co jsem slyšel já, musíme být opravdu velmi opatrní," upozorňuje 80letý Ecclestone.

O situaci v Bahrajnu a otázkách kolem konání závodu by měla dnes jednat i Asociace týmů F1 (FOTA).  


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.