ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof

Na Markétě se schází světová elita

Velikost textu:

Praha - Na startu plochodrážní Grand Prix České republiky nebude dnes chybět nikdo ze stálých účastníků seriálu této sezony. Do boje o body ve třetím z 11 dílů série bude nakonec připravený zasáhnout i Australan Jason Crump, jenž si při minulém závodě v Göteborgu vykloubil rameno. Závod začne dnes v 19 hodin a na břevnovském stadionu Markéta se pojede už popatnácté v historii.

Tomasz Gollob
Tomasz Gollob
Otevřít galerii
 • Tomasz Gollob autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/17/1672/167102.jpg?1274606142
 • Plochodrážní stadion Markéta autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Pětatřicetiletý Crump závodil už osm dnů poté, co ve Švédsku nepříjemně upadl. V polské lize v neděli vyjel svému týmu Stal Rzeszów 13 bodů a byl jako obvykle jeho klíčovou postavou. "Není nač čekat, rozhodl jsem se proto jet," zdůvodnil Crump. Oblíbenec pražského publika se pokusí v české metropoli navázat na vítězný hattrick z let 2002 až 2004.

"Není pochyb o tom, že Jason v Praze pojede," řekl sportovní ředitel závodu Petr Ondrašík. "Díky tomu bude v Praze kompletní startovní pole a fanoušci uvidí to nejlepší, co ve světě ploché dráhy je. Závod by měl být navíc o to zajímavější, že první čtveřici průběžného pořadí tvoří jezdci, kteří již v minulosti pražskou Grand Prix vyhráli," připomněl Ondrašík.

Petr Ondrašík, sportovní ředitel závodu:

"Očekávám, že jezdci mohou tento závod brát tak trochu jako zlomový v celé sezoně a půjdou do toho proto naplno. Závodníci si budou chtít upevnit své pozice, případně se utrhnout do nějakého náskoku. Diváci se mají nač těšit."

Obhájce světového titulu Tomasz Gollob z Polska vyhrál v Praze v roce 1999 a vloni, stejně bodů jako on má zatím v průběžném pořadí Američan Greg Hancock (vítěz z roku 1997), jenž stále drží primát jezdce, který jel všechny závody započítávané do seriálu mistrovství světa od jeho založení v roce 1995. Na třetí příčce je Rus Emil Sajfutdinov (2009), čtvrtý pak Dán Nicki Pedersen (2007 a 2008).

Na Markétě se představí i český plochodrážník Matěj Kůs, který dostal divokou kartu. "Pro mě bude úspěch dostat se do semifinále. Je tady patnáct nejlepších závodníků na světě. Je třeba k závodu přistupovat s pokorou, uznat kvality soupeře, ale rozhodně se jich nebojím," prohlásil Kůs.

Organizátoři chtějí udržet tradici i do budoucna

Přestože podmínky a požadavky představitelů Grand Prix jsou prý stále přísnější a složitější, chtějí organizátoři udržet tradici i do budoucna. Příští rok však vyprší současná smlouva mezi oběma stranami. "Uděláme vše proto, aby se v Praze jezdila Grand Prix i nadále, navíc v tomto květnovém termínu. Bylo by hodně snadné smáznout těch 15 let historie, ale velice obtížné by pak bylo něco takového opětovně obnovovat," uvedl Ondrašík.

Startovní listina Grand Prix České republiky 2011:

1. Tomasz Gollob, 2. Jaroslaw Hampel (oba Pol.), 3. Jason Crump (Austr.), 4. Rune Holta (Pol.), 5. Greg Hancock (USA), 6. Chris Harris (Brit.), 7. Kenneth Bjerre (Dán.), 8. Chris Holder (Austr.), 9. Andreas Jonsson (Švéd.), 10. Nicki Pedersen (Dán.), 11. Fredrik Lindgren (Švéd.), 12. Emil Sajfutdinov (Rus.), 13. Arťom Laguta (Rus.), 14. Antonio Lindbäck (Švéd.), 15. Janusz Kolodziej (Pol.), 16. Matěj Kůs, 17. Lukáš Dryml (první náhradník), 18. Zdeněk Simota (všichni ČR, druhý náhradník).

Průběžné pořadí MS:

1. Gollob a Hancock oba 24,

3. Sajfutdinov 22,

4. Pedersen 21,

5. Holder 19.

Matěj Kůs
Matěj Kůs
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.