ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

O vítězství ve Švédské rallye bojuje pět jezdců v čele s Hirvonenem

Velikost textu:

Karlstad (Švédsko) - Pětice jezdců má reálnou šanci vyhrát Švédskou rallye - první závod letošního ročníku mistrovství světa v automobilových soutěžích. Po patnácti rychlostních zkouškách je v čele Mikko Hirvonen z Finska. Tovární jezdec Fordu má však jen minimální náskok před čtveřicí pronásledovatelů. Druhý je vítěz úvodní etapy Nor Mads Östberg, třetí jeho krajan Petter Solberg, čtvrtý Jari Matti Latvala z Finska a pátý Sébastien Ogier, který na Hirvonena ztrácí 14,8 sekundy. Všichni tak mají reálnou šanci na triumf v náročné sněhové soutěži.

Finský jezdec Mikko Hirvonen
Finský jezdec Mikko Hirvonen
Otevřít galerii
 • Finský jezdec Mikko Hirvonen autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Jarri-Matti Latvala s týmovým kolegou Mikkem Hirvonenem autor: Wayne Drought, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/17/1637/163617.jpg?1273409540

I proto lze očekávat, že jezdci a týmy budou v závěru dnešního dne taktizovat. Nikdo totiž nebude chtít v neděli startovat jako první. "Startovní pozice bude hodně důležitá," podotkl Latvala, který v poslední části patnácté erzety zaostal za svými soupeři o 15 sekund.

Šesté místo zatím drží sedminásobný světový šampion Sébastien Loeb, který v pátek doplatil na nevýhodnou první startovní pozici; v obou dnech ho navíc přibrzdil defekt. "Jedu dál naplno. Škoda jen, že nejsem v souboji o první místo," litoval Loeb, jenž na Hirvonena ztrácí minutu a 41 sekund.

Češi až ve druhé desítce

Na severu Evropy se daří i dvojici českých pilotů. Martin Prokop je aktuálně dvanáctý, Martin Semerád šestnáctý, ale vede kategorii produkčních vozů. "O vedení se nám ani nezdálo, ale je to dané tím, že ostatní měli smůlu a my jsme stabilním tempem dojeli. Trpělivost se vyplatila a podobně chceme jet i v sobotu. Za námi je pauza přes čtyři minuty, takže není o čem přemýšlet," řekl Semerád.

Poukázal na fakt, že jeho hlavní soupeř v boji o plný bodový zisk v kategorii P-WRC Rus Protasov za ním značně zaostává. "Žádný útok od něj nehrozí. Můžeme si to jedině zkazit sami nebo technika. Udělám vše pro to, aby se to nestalo," dodal Semerád.

Spokojen s průběhem soboty byl i Prokop, který se posunul opět k elitní desítce. "Jen nás opět přibrzdil defekt, což mě mrzí. Bylo příjemné, že jsme stahovali Chálida (Kasímího) a měli jsme šanci dotáhnout se na wéercéčko, defekt to ale zpomalil," uvedl Prokop, který startuje s výkonově slabším speciálem kategorie S2000.

Martin Semerád
Martin Semerád
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.