ČTsport

ČTsport
úterý 20. listopadu 2018 Nikola

Japonský motocyklista Tomizawa nepřežil nehodu v závodě Moto2

Velikost textu:
aktualizováno 5. 9. 2010 16:46

Misano (San Marino) - Japonský motocyklista Šoja Tomizawa zemřel na následky vážných zranění, která utrpěl při pádu v závodě Moto2. Do devatenáctiletého jezdce při nehodě narazily stroje dvou soupeřů. Devatenáctiletý Tomizawa upadl v jedenáctém kole při výjezdu ze zatáčky a v plné rychlosti byl zasažen stroji Alexe De Angelise a Scotta Reddinga, kteří z nehody vyvázli bez vážnějších následků.

Šoja Tomizawa v péči lékařů
Šoja Tomizawa v péči lékařů
Otevřít galerii
 • Šoja Tomizawa v péči lékařů autor: Simone Rosa, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1922/192159.jpg?1283707172
 • Japonský jezdec Šoja Tomizawa autor: Gregorio Borgia, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1922/192127.jpg?1283697947

Jezdec stáje Suter zůstal bezvládně ležet uprostřed vozovky a zastavilo se mu srdce, lékařům se ho ale ještě podařilo oživit. Byl okamžitě převezen sanitkou do nemocnice v Cesaně, kde však vážným zraněním podlehl. Podle zpráv médií měl proraženou lebku, několik zlomenin v horní části těla a vnitřní krvácení. "Byla to nejhorší bouračka v životě. Dělal jsem všechno, abych ho netrefil..." řekl k tragédii De Angelis.

Valentino Rossi: "Když se něco takového stane, pochopíte, co je v životě důležité. Byl to skvělý kluk a strašná nehoda. Doufal jsem, že bude třeba jen vážně zraněný."

Vítěz nejsilnější kubatury Španěl Dani Pedrosa neměl náladu na oslavy. "Myšlenkami jsem někde jinde než u závodu. Nemám slov, jsem naprosto v šoku," uvedl jezdec, který se o tragickém osudu japonského závodníka dozvěděl bezprostředně po dojetí závodu. V jeho průběhu se zvěst o Tomizawově smrti roznesla.

Tomizawa letos dokázal vyhrát zahajovací Grand Prix Kataru a v celkové klasifikaci mu patří sedmé místo. Jeho úmrtí je pro motocyklistický šampionát první tragickou událostí od dubna 2003, kdy se při závodech v Suzuce zabil jiný Japonec Daižiro Kató. Celkem podle dostupných údajů zahynulo při MS silničních motocyklů od prvního ročníku v roce 1949 již 46 závodníků. Nejvíce mrtvých si mistrovství světa vyžádalo v 50. až 80. letech.

Před týdnem v jednom z dopoledních rámcových závodů na okruhu v Indianapolisu zemřel teprve čtrnáctiletý Američan Peter Lenz, jenž při zahřívacím kole spadl ze svého stroje a za ním jedoucí závodník jeho tělo přejel.

Šoja Tomizawa
Šoja Tomizawa
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.