ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Lébl: Mým cílem je vrátit na OH český mužský beachvolejbal

Velikost textu:

Praha - Nový šéf beachvolejbalu Martin Lébl chce využít současný zájem dětí o plážový volejbal. Po nástupu do funkce si vyříkal názory s trenérem Simonem Nauschem, kterého loni kritizoval za rozpad páru Markéta Sluková, Kristýna Kolocová. Lébl také věří, že na olympiádě v Tokiu budou i čeští muži.

Bývalý úspěšný reprezentant v šestkovém volejbalu a účastník olympiády v Sydney 2000 na písku Lébl přijal pozici šéfa českého beachvolejbalu před měsícem. Vyříkal si názory s trenérem Nauschem, kterého loni v létě ostře kritizoval za rozpad dvojice "Kiki a Maki". "Byly to moje profesní komentáře, které jsem v té době tak cítil," řekl Lébl. "Se Simonem se známe, řekněme, patnáct let. Měli jsme na to téma debatu a věřím, že jsme schopni hodit tohle oba za hlavu. Uděláme tlustou čáru a budeme schopni spolupracovat, aby z toho měli benefit oni a celé prostředí českého beachvolejbalu, což už se daří."

Sluková začala hrát s Barborou Hermannovou a na konci loňského roku vyhrály turnaj Světového okruhu kategorie Open, letos skončily druhé na mistrovství Evropy a kvalifikovaly se na olympijské hry do Ria. "Udělaly za rok obrovský kus práce. Nechci, aby to vyznělo, že je tady opěvuji, ale je fantastické, aby se během roku nová dvojice dostala na olympiádu. Za to jim patří obrovský klobouk dolů," uvedl Lébl.

Na hrách v Riu startovala pouze jediná česká dvojice, což byl oproti předchozím hrám v Londýně ústup z pozic. Lébl si přeje, aby za čtyři roky v Tokiu byla česká beachvolejbalová výprava početnější. "Holky jsou dál naše želízko číslo jedna a věřím, že se objeví. Mým dalším osobním cílem je vrátit tam český mužský beachvolejbal, i když cesta je strašně dlouhá a nejsem si jistý, jestli nám ty čtyři roky budou stačit. Ale budeme se o to snažit," řekl Lébl.

Centralizace v juniorských kategoriích

Rád by více podchytil a centralizoval práci s reprezentací. Řešit bude věčné dilema, zda z pozice svazu mluvit do složení dvojic. "Je to napůl kolektivní a napůl individuální sport. Někde ve světě rozhoduje svaz a jinde to nechávají na dvojicích. Já se chci zaměřit na centralizaci v juniorských kategoriích, kde svaz musí mít mnohem větší slovo, jak se bude trénovat a kdo s kým bude hrát," nastínil Lébl.

Lébl zná prostředí šestkového i plážového volejbalu a nechce, aby si navzájem konkurovaly. "Beachvolejbal nikdy nebude přetahovat extra talenty šestkové reprezentace jako Donovan Džavoronok, protože takový hráč si na mezinárodním trhu vydělá víc. Ti jsou na to moc dobří a i beachvolejbal se s tím musí smířit, že tihle hráči nikdy nebudou hrát beachvolejbal. Snažím se najít shodu, aby jak beach, tak šestky pochopily, že by měly existovat vedle sebe bez problémů," zakončil.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.