ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela
ME volejbalistů

Rusové jsou po 22 letech mistry Evropy

Velikost textu:
aktualizováno 29. 9. 2013 21:19

Kodaň - Ruští volejbalisté vyhráli po 22 letech mistrovství Evropy a po loňských olympijských hrách v Londýně i letošní Světové lize slaví další titul. Italy ve finále v Kodani porazili 3:1 na sety. Italský tým skončil stejně jako před dvěma lety ve Vídni stříbrný, bronz mají neúspěšní obhájci trofeje ze Srbska.

Volejbalisté Ruska
Volejbalisté Ruska

Rusové dlouho čekali, až se jim podaří navázat na své předchůdce a rekordmany ze Sovětského svazu, jejichž vláda skončila s rozpadem SSSR v roce 1991. Šampionát začali v Gdyni debaklem s Němci, ale pak porazili Čechy a už nezaváhali. Jejich hlavní hvězdou byl opět 218 cm vysoký blokař Dmitrij Muserskij, který byl vyhlášen i nejlepším hráčem turnaje.

Finále na kodaňském fotbalovém stadionu Parken se hrálo od začátku v režii ruských hráčů. Respekt si zjednali obávaným servisem i obranou na síti, horší přihrávka Italům stěžovala útok a toto rozložení sil panovalo až do poloviny druhého setu. Oba týmy pak dvakrát přibrzdila zhasnutá světla v hale, což více poškodilo Italy.

Ti se však ve třetí sadě nadechli k odporu. Nahrávač Travica zrychlil hru a v koncovce měl neomylnou pravačku diagonální hráč Vettori. Italové se nehodlali vzdát a kodaňské drama šlo do čtvrtého dějství. Rusové ale přidali na obrátkách a už nedali soupeři šanci. Pod dohledem českého hlavního sudího Milana Labašty konečně získali vytoužené evropské zlato.

Srbští volejbalisté převzali bronzové medaile po výhře nad Bulhary 3:0. Český tým obsadil poslední, šestnácté místo, ve skupině podlehl nejen Rusům, ale i Bulharům a Němcům.

Oba finalisté Rusko a Itálie se už v sobotu kvalifikovali na mistrovství světa 2014 v Polsku.

přehrát video
Sestřih utkání Rusko - Itálie

Finále: Rusko - Itálie 3:1 (20, 22, -22, 17)
Rozhodčí: Labašta (ČR), Dudek (Pol.). Čas: 118 minut. Diváci: 7000. Sestavy a body: Rusko: Apalikov 8, Pavlov 16, Šivoželez 13, Muserskij 15, Grankin 1, Spiridonov 4, libero Verbov - Ilinych 8, Michajlov. Trenér: Voronkov. Itálie: Beretta 4, Travica 7, Parodi 4, Birarelli 11, Vettori 21, Zajcev 4, libero Rossini - Giovi, Savani 9. Trenér: Berruto.

O 3. místo: Srbsko - Bulharsko 3:0 (22, 30, 25).

Konečné pořadí: 1. Rusko, 2. Itálie, 3. Srbsko, 4. Bulharsko, 5. Francie, 6. Německo, 7. Belgie, 8. Finsko, 9. Polsko, 10. Nizozemsko, 11. Slovensko, 12. Dánsko, 13. Slovinsko, 14. Turecko, 15. Bělorusko, 16. ČR.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.