ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Ragby a jeho rozdílné verze aneb rugby union vs. rugby league

Velikost textu:

Když se řekne ragby, znamená to pro většinu znalců tohoto sportu, že je řeč o tzv. patnáctkovém ragby neboli rugby union. To je sice nejrozšířenější, nikoliv však jedinou verzí hry se šišatým míčem. Popularitě se rovněž těší rugby league a sedmičkové ragby, jehož obliba v posledních letech stoupla o to více, že se podle jeho pravidel odehrají ragbyové soutěže na olympijských hrách v Riu. Přímé přenosy z MS 2015 sledujte od pátku 18. září exkluzivně na ČT sport a našem webu.

Utkání rugby league mezi Novým Zélandem a Austrálií
Utkání rugby league mezi Novým Zélandem a Austrálií

Tak jako svého času potkalo schizma křesťanskou církev, došlo k rozdělení na dva tábory i v ragbyovém hnutí. Přihodilo se to na konci 19. století v Anglii. V kolébce ragby se staly předmětem sporu finanční kompenzace pro hráče jako náhrada za to, že v době tréninků, zápasů (a hlavně v případě zranění) chyběli na pracovišti.

Týkalo se to především dělníků a horníků na průmyslovém severu země, zatímco na jihu Albionu převládaly kluby s hráči z vyšších společenských tříd (typickými představiteli byli studenti elitních soukromých škol a univerzit).

Snahy klubů z hrabství Yorkshire a Lancashire povolit oficiálně peněžní náhrady spolu s možností vybírat vstupné na ragbyových utkáních dlouhodobě blokovala Rugby Football Union (RFU), a tak se zmiňované kluby nakonec rozhodly v srpnu 1895 pro vytvoření vlastní asociace, Northern Rugby Football Union, jež se odloučila od RFU.

přehrát video
Jestřábí oko bude rozhodovat sporné momenty i v ragby

V roce 1922 se odtrhnuvší organizace přejmenovala na Rugby Football League (RFL) a pod tímto názvem funguje dodnes. Ke stejné roztržce došlo na začátku 20. století i v Austrálii a na Novém Zélandu. Právě u "klokanů" zapustilo rugby league (RL) své kořeny nejvíce a je tu divácky navštěvovanějším sportem než rugby union (RU), které je ale mnohem rozšířenější v globálním měřítku. Pro zajímavost, profesionalismus byl v rámci rugby union zlegalizován až poměrně pozdě, a to v roce 1995.

V tradičních ragbyových regionech - Britské ostrovy, Francie, JAR, Nový Zéland, Austrálie a přilehlé ostrovy v Tichomoří - se uchytilo jak rugby union, tak rugby league. Většina zemí z těchto oblastí má v obou odvětvích oddělené soutěže i samostatné národní týmy reprezentující na mistrovství světa (rugby league má také svůj "World Cup"). Pro zbytek světa víceméně platí, že ragby = rugby union.

Duchovní otcové rugby league se celkem pochopitelně zaměřili na úsilí odlišit se od rugby union prostřednictvím modifikace pravidel. Cílem bylo vytvořit rychlejší, zábavnější a pro fanoušky srozumitelnější hru, za jejíž sledování budou lidé ochotni zaplatit vstupné. Důraz byl proto položen na to, aby bylo ve hře co nejvíce skórování a co nejméně pauz. Za tímto účelem byl v RL redukován počet hráčů na třináct (v RU jich je na hřišti 15) a také bylo implementováno pravidlo omezující počet útočných pokusů na šest (skládek), během nichž má útočící tým šanci položit míč za koncovou čáru.

přehrát video
Jaký je rozdíl mezi ragby a americkým fotbalem?

Za to je v RL odměněn čtyřmi body (položení "čtyřky"), zatímco v RU dostane bodů pět (položení "pětky"). Kop ze hry (tz. drop ball) je v RU oceněn třemi body, v RL pouze jedním bodíkem. Za proměněnou penaltu či trestný kop jsou v RU tři body, v RL se zapisují body dva.

O co je rugby league pro své proponenty atraktivnější podívanou, o to je rugby union z pohledu svých vyznavačů komplexnější hrou, kde má dominantnější roli taktika a strategie. V dosti ohledech jsou si každopádně obě verze podobné, ani v RL ani v RU není kupříkladu dovoleno přihrávat dopředu (na rozdíl od amerického fotbalu). Vztah obou odnoží fundovaně vysvětluje a zároveň vtipně glosuje následující video

Hráči Fidži se stali vítězi letošní Světové série sedmiček
Hráči Fidži se stali vítězi letošní Světové série sedmiček

A pak je tu ještě sedmičkové ragby. Rozhodně velmi dynamická záležitost. "Jsou to krátké zápasy na velkém prostoru," popisuje Martin Kafka, někdejší hráč a posléze i kouč českého reprezentačního výběru. "Jsou tam v daleko menším měřítku různé skrumáže. A pokud se taková skrumáž vyskytne, tak je maximálně ve třech hráčích, takže je to pro diváka daleko přehlednější," dodává Kafka v rozhovoru pro Český rozhlas.

'Sedmičky', jak vyplývá z jejich názvu, se hrají v sedmi lidech. Zápasy trvají 2x7 minut, ty finálové 2x10 minut. Krátké časové úseky umožňují odehrát turnaj za den, během víkendu či v průběhu několika dní. Právě proto byla do programu olympijských her zařazena tato verze ragby, a ne klasické 'patnáctky'.

V letošní Světové sérii, jež je vedle mistrovství světa vrcholnou soutěží v sedmičkovém ragby, triumfovali muži Fiji a ženy Nového Zélandu.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.