ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
ME V BASKETBALU

Palyza: Duel se Španělskem by nám mohl pomoct

Velikost textu:

Kluž - Zda debakl se Španělskem o 37 bodů zanechá nějaké stopy na hře českých basketbalistů, ukáže až duel s Maďarskem. Přesto se Lukáš Palyza domnívá, že trpká zkušenost s obhájci evropského titulu reprezentantům spíše pomůže do dalších těžkých zápasů. Hned v tom příštím je však čeká klíčový duel v boji o play-off. Přímý přenos utkání Česko–Maďarsko sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz v pondělí od 13:50.

Lukáš Palyza v dresu národního týmu
Lukáš Palyza v dresu národního týmu

"Psychologický vliv na náš tým to mít určitě nebude. Všichni jsme realisté. Naopak mám pocit, že nám to může pomoct. Když se hraje proti soupeři s jinou úrovní, tak většinou si na to ten tým navykne a je to vidět na jeho dalších zápasech. Je to vidět i v naší české lize. Pokud má nějaký průměrný tým sérii těžkých zápasů s vrchní trojkou Nymburk, Děčín, Pardubice, tak je na něm patrné zlepšení kvality. Doufám, že to pro nás bude mít ten stejný efekt," prohlásil Palyza.

Pozitivní efekt by český tým potřeboval, protože ho v pondělí čeká klíčový duel s Maďarskem. Češi se tak pokusí navázat na přípravu, ve které Maďary jasně přehráli a právě Palyza byl s 22 body nejlepším střelcem.

"Samozřejmě se nabízí, že bych to měl zopakovat. Ale může to mít opačný efekt. Maďaři si řeknou: Pozor na něj, hrál proti nám dobře. Musíme si ho bedlivě hlídat. My ale máme spoustu dalších zbraní. Jak v obraně, tak v útoku. Když to dopadne jako v přípravě, bude to jen dobře. Ale neočekávám, že to bude tak hladké, protože oběma týmům jde o všechno. A oni nejsou nazdárci. Předpokládám velkou bitvu do posledních minut," řekl vyhlášený střelec z dálky.

přehrát video
Basketbalisté nestačili na obhájce titulu a Španělsku podlehli 56:93

Důležitým faktorem pro české vítězství bude uhlídání maďarského ostrostřelce Davida Vojvody. "Když dostane míč, tak má jediný pokyn: Val to na koš a moc se s tím nepárej. On i hraje takovou šílenou hru, že některé ty jeho střely jsou hraniční. Myslím, že on má zelenou téměř ke všemu, takže bude důležité ho trochu pokrýt a nenechat ho dát dvacet, pětadvacet bodů. Když ho udržíme na nějakých deseti, patnácti, tak se s tím dá pracovat v pohodě. Na něj se budeme muset zaměřit a nenechat ho rozstřílet se," tuší Palyza.

Roli může hrát i atmosféra, kterou umějí Maďaři vytvořit velmi bouřlivou. Palyza to sám zažil před třemi roky v kvalifikaci o ME 2015, kdy Češi v Maďarsku prohráli 68:83 a o jediný koš udrželi postup.

"Moc dobře si ten hukot pamatuji. Tehdy to bylo hodně těsné. Tehdy se povedlo postoupit na Eurobasket, tam bylo sedmé místo, postup do olympijské kvalifikace a automatická účast na tomto Eurobasketu. A celý tenhle úspěšný cyklus by nebyl, kdybychom tehdy dali v Maďarsku o koš méně," připomněl Palyza.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.