ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

40. ME basketbalistů je tu. Zopakují si Češi čtvrtfinálovou jízdu?

Velikost textu:

Kluž – Vrchol evropské basketbalové sezony je tu. Ve čtyřech městech – Helsinkách, Tel Avivu, Istanbulu a Kluži – začnou boje 24 týmů o evropský titul. Zlato na 40. mistrovství Evropy obhajují Španělé. Česká reprezentace se na elitní scéně objevuje potřetí v řadě a celkem počtvrté v samostatné historii. Před dvěma lety dokázala Ginzburgova parta v Rize a Lille dokráčet až do čtvrtfinále a brala skvělé 7. místo. Obhajoba této pozice by ale byla letos hodně ambiciózním plánem. Kádr plný nováčků dirigovaný Tomášem Satoranským chce především postoupit ze základní skupiny.

Basketbalová reprezentace
Basketbalová reprezentace

Satoranský – Veselý – smeč. Welsch – Veselý – smeč. Kdokoliv z českého týmu – Veselý – pravděpodobně další smeč. Eurobasket 2015 byl turnajem české helikoptéry. S trochou nadsázky řečeno, stačilo nahodit míč pod koš a Jan Veselý už dobře věděl, jak s ním naložit. V highlightech mistrovství se objevoval pravidelně a díky jeho produktivitě (19,7 bodu a 9,1 doskoku na zápas) český tým představoval pro jakéhokoliv soupeře výraznou hrozbu. Lepší střeleckou bilanci než on měl pouze Němec Schröder a španělský fenomén Pau Gasol.

Český tým se prezentoval moderním rychlým basketbalem, podkošovou sílu demonstroval právě Veselý, o střelbu se z dálky se staral Blake Schilb a vše měl na rozehrávce pod kontrolou Tomáš Satoranský. K tomu jisté příspěvky Petra Bendy, Pavla Pumprly či Davida Jelínka. Výsledkem byly tři výhry v základní skupině, úchvatné osmifinálové představení proti Chorvatům a závěrečný triumf nad unavenými Lotyši, který Čechy poslal do olympijské kvalifikace o Rio. 

Jenže letos to bude jinak. O body se musí postarat jiní. Čerstvý vítěz Euroligy s Fenerbahce Jan Veselý se po sezoně omluvil pro vyčerpání z "velkého psychického a fyzického vytížení." Přidejme k tomu absenci stálice Petra Bendy, střelce Blakea Schilba či pracovitého Pavla Pumprly a ze základní pětky roku 2015 vám zbyde jen Tomáš Satoranský. Rozehrávač Washingtonu Wizards tak po první sezoně v NBA ponese největší náklad odpovědnosti. Příprava ovšem ukázala, že sám na vše rozhodně nebude. 

Po ruce bude mít několik parťáků, kteří atmosféru ME už okusili, a také několik naprostých nováčků, pro něž bude základní skupina v Kluži zatím největší mezinárodní zkouškou. "Musíme být realističtí a nejprve myslet na postup ze skupiny, který je naším cílem. Považoval bych to za velký úspěch. Máme sedm hráčů, kteří nikdy nehráli na velkém turnaji, někteří jsou i v základní pětce. Pokud se povede postoupit, tak se v play-off může podobně jako před dvěma roky stát cokoli," prohlásil po přípravě izraelský trenér národního týmu Ronen Ginzburg.

přehrát video
Před basketbalovým ME

V přátelských zápasech na sebe významně upozornilo trio z domácí Kooperativa NBL Jaromír Bohačík, Martin Peterka a Martin Kříž. Bohačík – nejužitečnější ligový hráč uplynulé sezony - se ukázal jako dobrý pobočník Satoranského ve hře s míčem a věří si i v zakončení.

Martin Peterka hraje velmi zodpovědně, v podkošových soubojích mu nechybí pracovitost, ale spíš centimetry. Na svých 22 let umí herní situace řešit velmi zkušeně. Jeho nymburský spoluhráč Martin Kříž v přípravě poctivě plnil defenzivní úkoly. Všichni jmenovaní se ale chystají na konfrontaci s basketbalovým umem, kterému dosud nikdy pořádně nečelili.

Na koho Češi narazí?

Důkladná bude už vstupní prověrka s domácím Rumunskem, které má soupisku postavenou hlavně na hráčích domácí soutěže a bez hvězdy mezinárodního formátu. Ale první zápas turnaje a plná hala, to jsou faktory, které dokážou sehrát své, takže pokud chce český celek prokázat svou vyšší basketbalovou úroveň, musí předvést i velkou dávku odolnosti.

Asistent trenéra Lubomír Růžička k prvnímu soupeři podotýká: "Tým je pohromadě delší čas a jeho největší předností je velmi dobré týmové pojetí. K úspěchu nás dovede kvalitní obrana s následnou přechodovou fází. Rumuni mají výškovou převahu, a tak bude dalším důležitým atributem zápasu doskok."

Basketbalisté Španělska
Basketbalisté Španělska

Po Rumunech přijde na řadu největší favorit celého mistrovství, obhájce titulu Španělsko. S basketbalovým gigantem poslední dekády se Češi potkali v základní skupině Eurobasketu 2013 a nedali mu ani 40 bodů (prohra 39:60). Španělé letos počítají nezvykle vysoký počet absencí členů zlaté generace (Fernandez, Llull, Claver, Ribas či Ibaka), nicméně těžko i tak čekat, že by bratrům Gasolovým nebo Abrinesovi z Oklahomy dokázali letos nějak výrazněji vzdorovat.

Třetí duel s Maďarskem bude mít na postupovou situaci výraznější vliv. Papírově by měli mít navrch Češi, ale Maďaři je dokázali před třemi lety v kvalifikaci téměř připravit o postup na šampionát. Jejich největší hvězdou je nová posila Barcelony – atletický křídelník Adam Hanga.

Především podkošovou výzvu bude představovat Černá Hora, která do Kluže přivezla jednoho z nejlepších evropských pivotů – 231 cm vysokého Nikolu Vučeviče z Orlanda Magic a závěrečný duel s našlapanými Chorvaty bude reprízou památného osmifinále z roku 2015. Chorvatsko má Čechům co vracet, spoléhat bude na produktivní borce z NBA. Bojana Bogdanoviče, který byl donedávna spoluhráčem Tomáše Satoranského ve Washingtonu, a Daria Šariče.

Nikola Vučevič - Orlando Magic
Nikola Vučevič - Orlando Magic

Pakliže je cílem Ginzburgova výběru postup ze skupiny, musí bezpodmínečně vyhrát dva z prvních tří zápasů. Další úspěch proti Černé Hoře nebo Chorvatsku by znamenal lepší výchozí pozici do istanbulského osmifinále. Případný soupeř vzejde ze skupiny D a rozhodně nebude jednoduchý. Nabízí se třeba domácí Turci, Lotyši, Rusové nebo stříbrní z olympijského Ria Srbové. Český tým nečeká jednoduchý turnaj, jisté je, že v následujících dnech bude k vidění řada dramatických utkání nejvyšší evropské úrovně. Basketbalový svátek s českou účastí začíná.

Připomeňte si některé momenty ME 2015:

přehrát video
Basketbalisté udolali Belgii a mají jistý postup do osmifinále
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.