ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
EXTRALIGA V HÁZENÉ

Házenkářský projekt česko-slovenské ligy je na bodu mrazu, české kluby jsou proti

Velikost textu:

Praha – Plánovaná liga nejlepších českých a slovenských týmů je v ohrožení. Projekt uvázl na mrtvém bodě poté, co deset z dvanácti českých klubů odmítlo společnou dlouhodobou soutěž. Pro návrh hlasovali jen zástupci Dukly a Zubří, sami hráči české extraligy se v názorech rozcházejí. Situace by se však měla vyřešit co nejdříve, aby se vše stihlo na případný start letos na podzim.

Házenkáři Tatranu Prešov vyhráli Česko-slovenský pohár v roce 2015 i 2016
Házenkáři Tatranu Prešov vyhráli Česko-slovenský pohár v roce 2015 i 2016

Plánovaný projekt společné soutěže navazuje na dřívější myšlenku interligy a také na společný Česko-slovenský pohár, ve kterém v posledních dvou letech změřily síly první dva týmy české a slovenské ligy.

Letos v lednu se ale proti oficiální dohodě, podle které se ligy mělo účastnit deset českých a šest slovenských týmů, vymezilo deset z dvanácti českých klubů. S projektem souhlasily jen Dukla a Zubří. Hráči, trenéři a činovníci jednotlivých mužstev však nejsou jednotní.

"Z mého pohledu Prešov a další dva slovenské mančafty tu kvalitu jako naše špička extraligy mít budou, takže v součtu to je nějakých šest kvalitních utkání navíc. Pokud kluby nebudou mít profesionální zázemí a hráči profesionální smlouvy, tak je potom jakákoliv nadstavba naší extraligy strašně komplikovaná," myslí si trenér Plzně Martin Šetlík, který naznačil, co českou házenou trápí nejvíce.

přehrát video
Projekt česko-slovenské ligy házenkářů je v ohrožení

"Je to vždycky motivující zahrát si proti nim (Slovákům). Oni jsou profi-hráči a my jsme něco napůl. Těžko se to skloubí, je to na rozvaze. Jelikož jsme jakoby v centru Česko-Slovenska, tak nás to nebude stát tolik sil, ale soucítím s kluky, kteří jsou z Plzně, Lovosic nebo z Prahy. Myslím si, že pro ně je těžké skloubit to s prací, se školou," dodává Tomáš Říha ze Zubří.

Jedno je však jisté, větší koncentrace těch nejlepších házenkářů v česko-slovenském prostoru by měla přinést kvalitnější házenou. "Kvalita by šla nahoru," je přesvědčen Martin Hrstka ze Zubří.

"Jestli bude (liga), tak s tím my (hráči) nic neuděláme, na to jsme malí páni. Jestli to tak má být, tak to tak bude," doplňuje trpce Milan Škvařil z Plzně. "Nám se ta soutěž líbí, myslíme si, že je kvalitní, chceme ji hrát," říká zase odhodlaně Daniel Čurda, sportovní ředitel Dukly Praha.

Nadšení jedněch však střídá skleslost druhých. "Bohužel v současné chvíli se to dostalo do nepříjemné roviny. V dubnu 2016 jsme se domluvili na společné česko-slovenské lize, bohužel z pohledu našeho klubu jsme nedostávali nějaké informace nebo jen v obecné rovině. Sklouzlo to do osobního osočování, kdo udělal chybu první, kdo druhý. Současná chvíle je taková, že se stále jedná a zatím je to v takové nepříjemné situaci," opatrně uvádí Vojtěch Srba, ředitel HK Lovosice.

Daniel Novotný, ředitel marketingu ČSH, však zůstává nadále optimistou a domnívá se, že se liga stihne. "V úterý proběhla jednání s jedenácti extraligovými kluby, cílem jednání bylo odstranit veškeré pochybnosti, které kluby mají. Na konci odcházely kluby se všemi potřebnými informacemi, které potřebují k tomu, aby se rozhodly," říká Novotný.

"Určitě se to dá stihnout, protože do začátku soutěže zbývá víc než sedm měsíců. Organizační a technické věci jsou připraveny a základní informace – marketingové, finanční a technické vztahující se k soutěži – mají teď kluby po jednání k dispozici," uzavírá prozatím Novotný.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.