ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Končím vyčerpaná a smutná, truchlila Vítková po krachu házenkářek

Velikost textu:

Brno - Poslední duel v kariéře si představovala radostnější. Ve 34 letech odehrála hodně smolný zápas v reprezentačním dresu se slzami v očích. Petra Vítková opouštěla palubovku s pocitem velkého zklamání. Kvalifikační prohra s Polskem totiž připravila české házenkářky o postup na mistrovství Evropy. 

Smutek českých házenkářek po prohraném utkání
Smutek českých házenkářek po prohraném utkání

"Pocity jsou strašně smutné, lítostivé. Jsem vyčerpaná. Je to smutná tečka za mou kariérou v reprezentaci," soukala ze sebe ztěžka Vítková. Kariéru si prodloužit už nechce. "Jsem přemlouvána, ale už cítím, že by bylo třeba, aby hrály i mladší holky," řekla.

Příčinu nezdaru s Polskem viděla ve špatném prvním poločase a v oslabení o trojici Černá, Poznarová, Martinková. "Nechat si utéci tak kvalitní tým, jakým je Polsko, na rozdíl šesti branek, je strašně moc. Přestaly jsme bránit," konstatovala.

"Polky přišly na to, jak nás přehrávat. To nás stálo vítězství. Šest gólů na poločas je moc. Jim stačilo udržovat hru, my jsme se snažily. Vrátily jsme se do zápasu, ubránily soupeřky, tahaly první i druhou vlnu a tím jsme eliminovaly polský tlak. Dostaly jsme se zpět do hry," prohlásila Vítková.

Podle ní české házenkářky potvrdily, že se mohou směle měřit se světovou elitou. K vyřazení polských semifinalistek MS jim chyběl jen krůček. "Věřím v sílu tohoto týmu a jsem na něj pyšná," řekla loučící se hráčka.

Zahraničí má náskok

K výkonnostnímu růstu české ženské házené pomohlo podle Vítkové také to, že hráčky častěji míří do zahraničí, do kvalitnějších lig. Připouští však, že se zvedla i úroveň české nejvyšší soutěže. "Nyní máme čtyři až pět týmů, které si dokážou konkurovat. Ale zahraničí je pořád vyšší level. Včetně těžkých pohárových zápasů," porovnala. Jako příklad uvedla Ivetu Luzumovou, která hrála v Písku a nyní v Německu získala mistrovský titul. "Stala se z ní neskutečně dobrá hráčka, tahounka týmu," tvrdila Vítková.

Za národní tým hrála deset let a z vrstevnic v něm už zůstala jediná. "Jsem šťastná, že jsem to vydržela a překonávala desetiletí neúspěchů. Bylo to i o tom, že se tým sehrával strašně dlouho. Bohužel nebyly takové podmínky, aby hráčky mohly hrát za reprezentaci. Holky si stále berou dovolenou. Na reprezentaci je to znát," ohlédla se Vítková za uplynulými sezonami.

přehrát video
Sestřih kvalifikace ME házenkářek Česko - Polsko
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.