ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav
ME v házené

Šesté místo jako v roce 1996? Tahle generace na to má taky, věří kouč Haber

Velikost textu:

Praha - Před osmnácti lety dovedl trenér Vladimír Haber českou házenkářskou reprezentaci na historicky druhém mistrovství Evropy k šestému místu, což je dosud nejlepší výsledek na velké akci od rozpadu federace. A tento cíl by podle něj nemusel být nereálný ani na nadcházejícím Euru v Dánsku. Seriál přímých přenosů ČT sport a našeho webu odstartuje už v neděli v 17:40 zápasem Česko - Rakousko.

Radost trenérů českých házenkářů
Radost trenérů českých házenkářů

"Na to mistrovství se vzpomíná hezky i špatně. Byli jsme sice šestí, ale potřebovali jsme skončit pátí, abychom se dostali na olympiádu do Atlanty. To se nepovedlo, prohráli jsme rozhodující zápas s Jugoslávií. Takže vzpomínky jsou i horší," řekl Haber.

Čtyřiašedesátiletý kouč se předloni vrátil na lavičku reprezentace a věří, že současný kádr může umístění z roku 1996 zopakovat. "Myslím, že tahle generace na to má taky. Někdy je třeba trochu štěstí, to je ve sportu nutné. Jsem přesvědčený, že tým je připravený dobře. Bude záležet na každé maličkosti, na každém výkonu jednotlivce, na jejich nasazení, na dodržení taktiky," podotkl ostřílený trenér.

Dostat se na šesté místo v Evropě je podle něj v současnosti mnohem těžší než před osmnácti lety. Už jen proto, že tehdy na Euru startovalo dvanáct týmů, nyní o čtyři více. "V té době řada týmů pomalu nevěděla, co mistrovství Evropy je. Dneska je špička daleko širší. Už jen rozpadem Jugoslávie vzniklo tolik silných týmů. I tohle ukazuje, jak se špička rozšířila," uvedl Haber. "Kdyby se nám to povedlo zopakovat, byl by to hodně velký úspěch a předčil by šesté místo z roku 96," doplnil.

Dánové jsou napřed, klíčové bitvy budou s Makedonií a Rakouskem

Aby Češi mohli o vyrovnání svého nejlepšího výsledku zabojovat, potřebují nejprve postoupit do další fáze. V základní skupině mají hlavní adepty na zlato domácí obhájce titulu Dány a pak dvojici Rakousko, Makedonie, s níž by se měli poprat o druhé místo. "Dánové jsou trochu napřed, my jsme na výkonnostní úrovni s Makedonií a Rakouskem padesát na padesát," podotkl Haber.

S tím souhlasí i kapitán a hlavní opora Filip Jícha. "Osobně si myslím, že Dánsko se stane mistrem Evropy. Proto v reálném světě máme dva zápasy s týmy, kterým může konkurovat - Rakousko a Makedonie. V házenkářském světě tvoří Česká republika, Rakousko a Makedonie zcela vyrovnaný trojúhelník. Jsem přesvědčený, že můžeme oba zápasy vyhrát. Za tým mohu dát ruku do ohně, že je dobře připravený," uvedl Jícha.

Největší problémy Češi řešili před šampionátem na pozici pivota. "Je to velký problém, nebudeme zastírat, že ne. Po skončení Juříčka a Vraného jsme najednou stáli před tím, že nemáme hráče, kteří by ty dva nahradili," připustil Haber. "Alternativa Lojza Mráz vyšla z toho, že na tomhle postu alternoval i v klubu. Nakonec nás přesvědčil, že asi on je tím, kdo bude na tom postu začínat. Druhý pivot bude Kuba Šindelář," dodal Haber.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.