ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata

Jícha tvrdě kritizuje svaz. Byl jsem ještě shovívavý, říká

Velikost textu:
aktualizováno 19. 6. 2013 11:05

Praha - Nejlepší český házenkář Filip Jícha si stojí za svými kritickými slovy na adresu některých funkcionářů ve svazovém vedení. Po jeho vyjádřeních se mu prý ozvalo dost lidí, kteří s ním souhlasí. Třetí nejlepší házenkář světa v anketě IHF věří, že se věci zlepší po červnové volební valné hromadě, na které by měl být mimo jiné zvolen i nový prezident. Pokud ale zůstane situace stejná, připouští, že bude zvažovat své další pokračování v národním týmu.

Filo Jícha (v bílém)
Filo Jícha (v bílém)

Jícha se po sobotním postupu na ME kriticky vyjádřil k situaci na svazu. Stěžoval si na nedostatečně zajištěnou stravu pro reprezentanty před kvalifikačním utkáním v Izraeli, nelíbilo se mu ani to, že si rodinní příslušníci hráčů museli kupovat vstupenky na galavečer házené, zatímco si prý svaz koupil za deset tisíc eur VIP lóži při finále Ligy mistrů. "Tuto akci jsem schválil jako výraz poděkování za každodenní spolupráci s pracovníky sekretariátu a s členy exekutivy v průběhu dvanácti let mých funkčních období. Citovaná částka se týkala dohromady 18 lidí," obhajuje se Chvalný. 

Končící svazový prezident Jaroslav Chvalný v reakci na Jíchova slova uvedl, že ho český házenkář naštval a že si měl ověřit fakta. "Jídlo hráčům ze strany svazu odepřeno nebylo. Nikdo do Prahy žádnému funkcionáři ohledně jídla nevolal. Všechno bylo v kompetenci realizačního týmu, který má pro podobné případy zálohu na nepředvídatelné výdaje. Pokud někdo rozhodl o tom, že jídlo nebude, byl to realizační tým. A já mám ověřeno, že to tak bylo," kontruje Chvalný.

Jícha si ale za svými výroky stojí. "Mým cílem rozhodně nebylo někoho urazit nebo naštvat. Po dobu, co jsem u národního týmu, se mnou pan Chvalný vždy jednal férově. Naopak oddlužil svaz a dal české házené stabilní ekonomické základy. Za to mu patří dík. Na druhou stranu pokud není o národní tým dostatečně postaráno, tak jsem se prostě musel ozvat," řekl dnes Jícha novinářům v Praze.

Filip Jícha:

Filip Jícha měl po zápase radost z výhry nad Izrae..."Když před jedním z nejdůležitějších zápasů kluci ráno snídali v šest a pak večeřeli v deset po tréninku, něco není v pořádku. Kluci nedostali najíst, ať už špatnou organizací, nebo někdo nechtěl vzít z kasy 200 eur. Náš technický vedoucí volá na svaz a je mu řečeno, že ne. Pokud někdo z vedení říká, že o tom nevěděl, je to smutné."

Jaroslav Chvalný:

"Jsem konsternován, že Filip mluví o katastrofálním stavu české házené a vytváří obecné soudy o poměrech v české házené, napadá a obviňuje dobrovolné funkcionáře a činnost výkonných a odborných orgánů. To vše anonymně bez konkrétních faktů, leckdy zkresleně a nepravdivě. Ano, nikdo nejsme dokonalí a Filip to svými prohlášeními rovněž potvrdil. Takto se nechová rozumný dospělý muž s nadhledem hvězdy první velikosti."

"Se složkou, která nás zabezpečuje, tam byly i některé jiné třecí plochy. Nemyslím si, že spolupracovníci pana Chvalného, za nimiž on stojí, konají rozhodnutí, která jsou pro mě jako kapitána národního celku lehce stravitelná." Jelikož mu na české házené hodně záleží, nechce se prý tvářit tak, že se nic neděje. "Nechci strkat hlavu do písku. Já i chápu, že je pan Chvalný naštvaný, že moje slova trefila něco velmi citlivého. Musím ale znovu obhájit i ten náš tým, vždy jsme se drželi faktů. A myslím, že jsem byl ještě hodně shovívavý. Řekl jsem pouze ty věci, které mi vadily jen za ten poslední týden," uvedl jednatřicetiletý Jícha.

Po jeho kritických slovech se mu prý ozvalo velké množství lidí. "Dostal jsem plno reakcí, k mému zděšení i hodně od lidí, funkcionářů, kteří se mnou souhlasili a říkali, že se konečně někdo odvážil. Mně to nepřijde jako odvaha, jen jsem se zastal svého týmu," uvedl Jícha. Věří, že se situace zlepší po volební valné hromadě na konci června. "Pro mě je důležité jen jedno, aby svaz vedli fundovaní lidé, kteří jsou vzdělaní, mají chuť vést dialog. Proto jsem apeloval na funkcionáře, aby přijeli na valnou hromadu, volili a společnými silami zvolili vedení, které bude mít lepší spolupracovníky, než měl kolem sebe pan Chvalný."

Pokud se ale situace ve svazu nezmění, bude prý Jícha zvažovat i možný konec v reprezentaci. "Já se vždy rozhoduju v létě, jestli pokračovat a absolvovat další cyklus. Po loňské neúspěšné kvalifikaci na MS jsem byl tak naštvaný, že jsem chtěl ještě jeden rok vydržet. Po letošní kvalifikaci jsem šťastný a zároveň naštvaný. Uvidíme, co přinese dovolená, co volby, také jaký bude můj zdravotní stav. Podle toho se definitivně rozhodnu," dodal hráč německého Kielu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.