ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Trenér házenkářek Bašný: Tým se vyvíjí a musí se vyvíjet i ambice

Velikost textu:
aktualizováno 8. 6. 2013 22:32

Most - Postup na prosincový světový šampionát do Srbska podle trenéra Jana Bašného ukazuje, jak velký pokrok české házenkářky v poslední době udělaly. Ještě před dvěma lety v play-off o mistrovství světa drtivě prohrály s Černou Horou, od té doby se ale výrazně zvedly a postoupily na následující evropský i světový šampionát. Podle Bašného je vidět, že tým jde pořád nahoru. Na MS chce uspět. "Nevyhrát jen jeden, ale třeba dva nebo tři zápasy. "Uvidíme, jaká bude skupina, jak se to bude vyvíjet. Ale budeme si klást samozřejmě vyšší cíle. Tým se vyvíjí a musí se vyvíjet i ambice," řekl Bašný.

České házenkářky po výhře nad Islandem a postupu na mistrovství světa
České házenkářky po výhře nad Islandem a postupu na mistrovství světa

Trenér připustil, že nečekal tak jednoznačný průběh play-off. Základ k postupu jeho tým položil už před týdnem vysokou výhrou 29:17 na Islandu. "Když jsem říkal před zápasem, že to je 50 na 50, nehledal jsem si alibi. Z předešlých šesti zápasů s Islandem vyzněla většina lépe pro ně, to jen ukazuje na to, že se náš tým zlepšuje," podotkl Bašný.

Postup podle něj stylově zakončil mimořádně úspěšnou sezonu, kterou česká ženská házená prožila. "Jako absolutní outsider jsme se dostali na mistrovství Evropy do druhého kola a hráli jsme dobré zápasy s nejlepšími týmy na světě. Teď jsme se dostali na mistrovství světa a Most navíc vyhrál Vyzývací pohár. Co víc chcete," podotkl padesátiletý trenér.

"Před dvěma lety jsme dvakrát vysoko prohráli v play-off. Rok před mistrovstvím Evropy jsme prohráli doma o 19 gólů s Ukrajinou a na šampionátu jsme je pak porazili. To zlepšení tam samozřejmě je. Teď nás čeká další krůček, dostat se mezi nejlepších deset týmů světa je ohromně těžké, mnohem složitější. Ale pracujeme na tom a zamakáme na tom," řekl Bašný.

Poslední úspěchy podle něj dokazují, že česká ženská házená je na vzestupu. "Určitě. A hlavně to symbolizuje to, že se výborně pracuje v klubech. My tady za těch čtrnáct dní už toho holky moc naučit nemůžeme. Český ženský nároďák, to vždy byla výkladní skříň domácí ligy," podotkl Bašný.

Na světovém šampionátu se český celek představí po dlouhých deseti letech a Bašný by rád udělal další výkonnostní krok směrem ke špičce. "Budeme se snažit sehrát stejné zápasy jako na mistrovství Evropy, jen s lepšími výsledky. Nevyhrát jen jeden, ale třeba dva nebo tři zápasy," uvedl. "Uvidíme, jaká bude skupina, jak se to bude vyvíjet. Ale budeme si klást samozřejmě vyšší cíle. Tým se vyvíjí a musí se vyvíjet i ambice," dodal Bašný.

Házenkářky Klára Černá a Petra Vítková (vpravo) se radují z vítězství nad Islandem a postupu na mistrovství světa
Házenkářky Klára Černá a Petra Vítková (vpravo) se radují z vítězství nad Islandem a postupu na mistrovství světa

Vítková už zažila tři mistrovství světa

Zatímco zbylé české házenkářské reprezentantky se mohou těšit na premiérovou účast na světovém šampionátu, nejzkušenější reprezentantka Petra Vítková už tři takové akce zažila v letech 1997 až 2003. Třiatřicetiletá opora je šťastná, že na úspěch mohla dosáhnout v domácí hale v Mostě, kde hraje na klubové úrovni. "Jsem strašně ráda, že to takhle vyšlo. Že jsme první zápas hrály u nich a odvetu jsme mohly hrát tady doma," libovala si Vítková.

"Myslím, že jsme potvrdily, že už patříme mezi těch prvních deset týmů v Evropě, které mohou hrát i na mistrovství světa. Doufám, že to na mistrovství potvrdíme nějakými dobrými výsledky. Budu strašně ráda, když uhrajeme nějaký zápas ve skupině. Hlavně si tu atmosféru budeme užívat," dodala.

Po nedávném vítězství Mostu ve Vyzývacím poháru ještě Vítková přemítala, zda bude i v příští sezoně pokračovat v kariéře, ale už má jasno. "Budu pokračovat, protože jsme zažily fantastickou sezonu. Znovu jsem podepsala s Mostem smlouvu na další rok. Máme evropský pohár, budeme potvrzovat interligový a český titul. Play-off o mistrovství světa do toho mělo hodně co mluvit. Snad se mi budou zranění vyhýbat a dostanu se až na mistrovství," podotkla s úsměvem.

přehrát video
Rozhovor s trenérem reprezentace házenkářek Bašným po postupu na MS
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.