Paralympijský magazín

Hráčky USK Praha se do finále Euroligy neprobojovaly, Kursk byl nad jejich síly

Druhý euroligový titul za posledních pět let basketbalistky ZVVZ USK Praha zatím nepřidají. V semifinále Final Four nestačily na ruský Kursk a Dynamu podlehly 67:84. České zástupkyně tak čeká v maďarské Šoproni souboj o třetí místo s domácím celkem, který prohrál s obhájcem trofeje Jekatěrinburgem 59:81. Přímý přenos budete moct sledovat na programu ČT2 a na webu ctsport.cz v neděli od 17:25.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha s trenérkou Natálií Hejkovou
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

"Byl to těžký zápas a musím říct takový divný zápas. Protože si myslím, že ho pokazily výroky rozhodčích. A v podstatě nás zlomily ve druhém poločase. V prvním poločase jsme hrály svojí hru až do momentu velmi sporných technických a úmyslných chyb. Můžou být, ale musí být i na druhé straně, a to bohužel nebylo," uvedla zklamaná Natália Hejková, trenérka USK.

Úvod zápasu byl opatrný a dlouho dominovaly především obrany. Přestože hráčky USK si v průběhu prvního poločasu vypracovaly až čtyřbodové vedení, Kursk dokázal skóre otočit a v polovině utkání vedl 43:38. Favoritovi k náskoku mimo jiné pomohly i čtyři trojky, zatímco Pražanky zaznamenaly první úspěšný tříbodový pokus až po přestávce.

Třetí čtvrtina už patřila Kursku, který v ní dovolil českému šampionovi pouhých devět bodů a zakončil ji s dvacetibodovým náskokem. V posledním dějství hráčky USK ještě zkusily favorita zaskočit, ale podařilo se jim pouze snížit na rozdíl dvanácti bodů.

Kursk větší drama nedovolil a nakonec vyhrál o 17 bodů. Na vítězství se 27 body podílela nejlepší střelkyně Euroligy Breanna Stewartová. Bývalá hráčka USK Sonja Petrovičová, která s pražským klubem před čtyřmi lety soutěž vyhrála, dala 20 bodů.

"Chtěly jsme kontrolovat doskoky a to se nám povedlo, ale zase jsme je nechaly příliš snadno střílet. A také se nám nedařilo moc v útoku," řekla s 18 body nejlepší střelkyně českého týmu Valeriane Ayayiová. "Je to těžké, protože jsme si myslely, že na postup máme," dodala.

Hráčky USK jsou ve Final Four počtvrté za posledních pět let, ale vyhrát ho dokázaly pouze v domácím prostředí v roce 2015. Kursk, který nad pražským soupeřem zvítězil poosmé za sebou, živí naději na druhý titul v klubové historii. Poprvé Euroligu ovládl předloni, kdy v semifinále rovněž vyřadil USK.

Final Four Evropské ligy basketbalistek v Šoproni - semifinále:

Dynamo Kursk - USK Praha 84:67 (19:17, 43:38, 67:47)
Nejvíce bodů: Stewartová 32, Howardová 22, Petrovičová 20 - Ayayiová 18, Thomasová 14, Kateřina Elhotová 10. Fauly: 21:21. Trestné hody: 26/22 - 24/19. Trojky: 6:2. Doskoky: 36:46.

Jekatěrinburg - Šoproň 81:59 (17:24, 42:39, 60:46)
Nejvíce bodů: Grinerová 19, Vanderslootová 15, Torrensová 13, McBrideová 12, Vadějevová 11 - Turnerová 15, Dupreeová 12, Zahuiová 11, Crvendakičová 10. Fauly: 14:13. Trestné hody: 16/10 - 7/3. Trojky: 9:4. Doskoky: 38:36.