středa 24. října 2018 Nina

Debut v Lize mistrů z říše snů. Opava zaskočila favorizované Nanterre

aktualizováno 10. 10. 2018 22:10

Velmi cenným skalpem francouzského soupeře vstoupili opavští basketbalisté do Ligy mistrů. Úřadující vicemistři české nejvyšší soutěže porazili před vlastními příznivci osmifinalistu minulé sezony Nanterre 74:67. Po celé utkání si udržovali náskok zejména díky skvělému výkonu v obraně.

Utkání Opava - Nanterre

Opava, která má kádr složený jen z českých hráčů a disponuje nejmenším rozpočtem ze všech účastníků LM, nepůsobila ve svém prvním utkání v soutěži vůbec jako vyjukaný nováček. Trenér Petr Czudek využil toho, že jeho tým soupeři neznají, a vytáhl z rukávu zónovou obranu, s níž měl francouzský tým velké problémy.

Výbornou defenzivu navíc podpořil i solidní útok. Slezané vstoupili do zápasu šňůrou 12:2 a ve druhé čtvrtině měli dokonce náskok 15 bodů.

O poločase však našel hostující trenér recept na obranu domácích a Nanterre se začalo prosazovat pod košem, především Julian Gamble. Opavským brala fyzicky náročná hra spoustu sil a přestala se jim dařit střelba. Favorité se proto dotáhli na rozdíl jediného bodu.

"Spoléhali jsme na to, že nás podcení. Začali jsme dobře, nenechali jsme Nanterre rozjet. Druhý poločas byl o taktice a bojovnosti. Nám docházely síly, ale přešli jsme na zónu a ta zastavila soupeřův útok," hodnotil utkání kouč Czudek.

Vicemistři ČR z loňské sezony však dobře rozehraný duel nechtěli pustit a opět našli energii a lehkost. Hodně jim pomohla trojka Luďka Jurečky za stavu 59:57 pět minut před koncem. Vzápětí se totiž povedlo odskočit na deset bodů.

Pak vzal zodpovědnost na sebe klíčový hráč Jakub Šiřina, který přehrával svého strážce a nájezdy do koše nedovolil soupeři vrátit se zpět. Reprezentační rozehrávač nakonec nasbíral 15 bodů a 6 asistencí. "Ukázali jsme si, že dokážeme hrát i s tak silným soupeřem. Závěr jsme si zkušeně pohlídali. Vítězství nás moc těší," řekl Šiřina.

Czudkovi svěřenci tak ukázali velký pokrok oproti minulému týdnu, kdy v tuzemské lize prohráli o 30 bodů v Nymburku. Tedy na palubovce týmu, jenž v minulé sezoně LM s Nanterre prohrál.

Další zápas čeká Opavu za týden ve Fribourgu.

Utkání 1. kola skupiny B basketbalové Ligy mistrů:

Opava - Nanterre 74:67 (28:16, 45:32, 57:53)

Nejvíce bodů: Šiřina 15, Klečka 12, Gniadek 11, Kouřil 9 - Gamble 14, Konaté 12, Waters 10. Fauly: 22:19. Trestné hody: 21/17 - 9/6. Trojky: 7:5. Doskoky: 37:31.