ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk
KVALIFIKACE MS

Obměněná reprezentace basketbalistů se sehrává před startem kvalifikace

Velikost textu:
aktualizováno 21. 11. 2017 22:13

Český národní tým basketbalistů se od neděle připravuje v Pardubicích na vstup do kvalifikace o mistrovství světa. Izraelskému kouči Ronenu Ginzburgovi se sešel kompletní nominovaný kádr, který piluje zejména souhru a obranné i útočné systémy, aby byl co nejlépe připraven na páteční duel s Islandem. Přímý přenos utkání sledujte od 17:50 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Jakub Šiřina (číslo 13) v utkání proti Turecku
Jakub Šiřina (číslo 13) v utkání proti Turecku

Polovina mužstva ještě před dvěma měsíci reprezentovala na mistrovství Evropy. Ta druhá se ovšem vrací po delší době, jako Ondřej Balvín, Blake Schilb či Pavel Pumprla, nebo je v nominaci poprvé, jako Viktor Půlpán a Ondřej Sehnal. Na trenérech tak je, aby se výběr co nejrychleji společně sehrál.

"Co nestihneme na palubovce, doháníme teorií u videa. Dnes jsme měli čtyřicetiminutový mítink, kde jsme si vysvětlovali principy útočné a obranné hry. Spousta kluků už navíc má z národního týmu zkušenosti. Stačí jim to říct jednou. Já jsem mile překvapen, jak rychle informace vstřebávají," řekl asistent kouče Lubomír Růžička.

K lepší souhře má pomoci i středeční modelový zápas proti ligovému celku ze Svitav. "Budou nám simulovat obrannou hru Islandu. Jeho zónu či neustálé přebírání clon. Abychom si nacvičili systém, s jakým budeme chtít na Island nastoupit," dodal Růžička.

Kádr je kompletní bez výraznějších zdravotních problémů. Pivota Ondřeje Balvína jen lehce bolí lýtko. "Ale to je z tlaku v letadle, protože jsem za poslední dobu s klubem hodně létal. Není to nic vážného. Jen to trochu bolí," prohlásil Balvín. "Nějaké bolístky kluci mají, ale není to nic, co by nás mělo limitovat v utkáních," doplnil Růžička.

Naopak na tréninku bylo o jednoho hráče víc. S týmem se totiž připravuje i Lukáš Palyza, přestože kvůli nedávné zlomenině v obličeji není v nominaci a nemůže nastoupit.

"Po Eurobasketu jsme si sedli a řekli jsme si, že musíme změnit způsob spolupráce s hráči. Se zraněnými hráči a jejich kluby se snažíme být v kontaktu a klukům být nápomocni v co nejrychlejším návratu na palubovku. Lukáše zranění nelimituje ve fyzickém výkonu, ale nemůže jít do kontaktu. Jeho klub souhlasil, aby přijel a byl pod naším drobnohledem," vysvětlil Růžička.

"Také jsme angažovali nového kondičního trenéra (Michal Miřejovský, pozn. autora), který je bývalý baskeťák a má zkušenosti s návratem hráčů po zranění," dodal.

Reprezentace se v Pardubicích bude připravovat až do pátečního zápasu s Islandem. V neděli následně odletí do Finska, kde v pondělí sehraje druhý kvalifikační duel.

Novým kapitánem byl jmenován Pavel Pumprla, který stejnou funkci zastává v mistrovském Nymburce. V roli kapitána nahradí Jiřího Welsche, který ukončil reprezentační kariéru.

Nominace basketbalistů na kvalifikační zápasy o MS 2019:

Rozehrávači: Jakub Šiřina (Opava), Viktor Půlpán (Pardubice), Tomáš Vyoral (Nymburk).

Křídla: Vojtěch Hruban, Jaromír Bohačík, Pavel Pumprla (všichni Nymburk), Michal Mareš, Ondřej Sehnal (oba USK Praha), Blake Schilb (Sevilla/Šp.), Tomáš Pomikálek (Děčín).

Pivoti: Patrik Auda (Rosa Radom/Pol.), Ondřej Balvín (Gran Canaria/Šp.), Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.