TCL V Repre

Děčín si poradil s Prostějovem, Pardubice deklasovaly Jindřichův Hradec

Praha - Basketbalisté Pardubic rozstříleli v 19. kole Jindřichův Hradec 112:73 a jen o dva body zaostali za ligovým maximem sezony. To dál drží mistrovský Nymburk, který dal v říjnu 114 bodů Svitavám. Čtvrtý tým ligy basketbalistů Kolín po sérii čtyř vítězství tentokrát prohrál, když doma padl s USK Praha těsně 69:71. V dohrávce zvítězil Děčín nad Prostějovem 76:71.

Děčín uspěl ve svém prvním ligovém utkání v novém roce. Po dvou zcela vyrovnaných čtvrtinách odskočil ve třetím hracím období na desetibodový rozdíl. V závěru měli domácí přece jen šanci ještě vyrovnat, ale poslední akce jim po oddechovém čase nevyšla a nejlepší střelec hostů Lukáš Palyza, autor 19 bodů, zpečetil výsledek.

V domácím dresu skórovaly dvouciferně všechny tři čerstvé americké posily, Brian Fitzpatrick nastřílel ve druhém utkání za Prostějov 22 bodů, týmu ale chyběly zejména body z 11 neproměněných trestných hodů.

"Pochopitelně jsme očekávali takovou zvláštnost právě proto, že domácí tým nastoupil úplně v jiné sestavě než v předešlém utkání s námi. První poločas byl z naší strany také o pochopování a vnímání, jakým způsobem budou hrát zahraniční akvizice," řekl děčínský kouč Pavel Budínský.

Domácí trenér Zbyněk Choleva viděl ve výkonu zlepšení oproti předchozímu duelu s USK (69:96): "Mohlo to být herně učesanější, ale na druhou stranu na druhé utkání v nové sestavě to nebylo špatné. V obraně to ještě nebylo ono, ale v útoku rozhodně zlepšení. Ale kvůli nedůslednosti a menší fyzičnosti pod košem jsme neměli doskoky, dalším důležitým faktorem byly trestné hody," konstatoval.

Děčín si v dohrávce poradil se vzdorujícím Prostějovem

Pardubice zaostávají po 16. výhře v sezoně v tabulce na druhém místě za Nymburkem o dva body. Nejlepším střelcem domácích byl s 22 body Dušan Pandula, jenž přidal i sedm doskoků, Dominez Burnett dal o dva body méně. Nejvíce bodů v utkání ale nasbíral Terrell Lee Lipkins z poražených Lions, který dal 24 bodů.

Favorizované Ústí nad Labem přehrálo i přes utrápený začátek Brno 85:83. Dramatický zápas rozhodl dvoubodový koš ústeckého rozehrávače Michala Šotnara, závěrečná střela hostujícího Ivana Mikuliče už do obroučky nezapadla.

Basketbalisté USK oplatili Kolínu těsnou porážku

"Pět minut před koncem jsme pochopili, že to můžeme vyhrát, a začali jsme se snažit. Odehráli jsme možná nejlepších pět minut zápasu, ale neměli jsme štěstí v závěru. To si ale tým musí zasloužit a my jsme si to štěstí nezasloužili," konstatoval domácí kouč Predrag Benáček.

Pražané oplatili soupeři těsnou porážku z prvního utkání (66:69) a přiblížili se mu v tabulce na dva body. Lídrem vítězů byl s 18 body a šesti doskoky Jaromír Bohačík. "Pro nás to byl důležitý zápas z hlediska postupu do první šestky. Celý tým bojoval až do úplného konce a zaslouží pochvalu," řekl asistent trenéra USK Jan Pospíšil.

Na jediný bod se ke Kolínu přiblížila Opava, jež zvítězila ve Svitavách 63:57. Ve druhé čtvrtině hosté dovolili soupeři dát jen pět bodů, Turům pak už nebyl nic platný ani nápor v poslední části, kterou vyhráli 23:8.

Duel prvního týmu NBL s posledním skončil podle předpokladů vítězstvím Nymburka. Mistrovský celek porazil domácí NH Ostrava 104:83 a pomohla mu k tomu trojice dvacetibodových střelců. Bryon Allen dal 26 bodů, Anthony Meier 21 a Howard Sant-Roos 20. Favorit měl potíže jen ve třetí čtvrtině, v které od Nové huti inkasoval 30 bodů a prohrál toto hrací období o dvanáct.