ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk

Satoranský se těší na Evropu. Hvězdy NBA jsou pro něj výzvou

Velikost textu:

Washington/Praha - Česká basketbalová reprezentace zná své soupeře na mistrovství Evropy 2017, které bude hostit čtveřice měst a závěrečný program se odehraje v tureckém Istanbulu. V českém výběru by neměl chybět jediný český zástupce v NBA Tomáš Satoranský, který se na šampionát těší. V elitní soutěži nastupuje mimo jiných i proti španělským hráčům, se kterými se střetne také ve skupině EuroBasketu. Kromě Španělů ale v NBA čelí i jiným hvězdám.

Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu Wizards
Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu Wizards

Čeští basketbalisté se na mistrovství Evropy střetnou ve skupině C s obhájci titulu ze Španělska, domácími Rumuny, Maďarskem, Chorvatskem a Černou Horou. Kromě Rumunska hostí šampionát, který se uskuteční od 31. srpna do 17. září, také Turecko, Finsko a Izrael. Do play-off postoupí čtyři celky z každé skupiny, vyřazovací fáze se bude hrát v Istanbulu. Češi tak rozehrají šampionát v rumunské Kluži.

"Do Rumunska jsem se těšil nejméně. Los je půl napůl, pozitivní i negativní. Máme nejlepší mužstvo – Španělsko, musíme cestovat do Rumunska. Zároveň ale máme velkou šanci na postup. Bude záležet, jak šampionát začneme. První zápas bude hodně důležitý, hlavně proto, že hrajeme s domácími. Ale těšil jsem se více na Finsko nebo Izrael, dodal k losu a nasazení týmu Satoranský.

Uvědomuje si, že ve skupině Češi narazí na nejsilnějšího možného soupeře, ke kterému však má osobní vztah. "Hrát se Španělskem je pro mě vždy taková oslava. Hrál jsem tam sedm let, znám se skoro se všemi hráči. Se spoustou z nich se potkávám v NBA. Vždy je to super zážitek hrát proti nim, proti nejlepšímu mužstvu. Opět jsou favoritem na vítězství Evropy. Rozhodovat se ale bude s jinými soupeři," a připomněl tak, že důležitější souboje se očekávají s nevyzpytatelným Chorvatskem či stále se lepšícím Maďarskem.

Na mistrovství Evropy se Satoranský přesto hodně těší. "Může se stát cokoliv, ale můj plán je zúčastnit se EuroBasketu a sestavuju si podle toho letní program. Doufám, že s týmem (Wizards) nebude žádný problém z těch informací, co od Washingtonu mám. Pro mě je vždycky svátek reprezentovat naši zem a setkat se zase se všemi spoluhráči," uvedl.

Tomáš Satoranský brání LeBrona Jamese
Tomáš Satoranský brání LeBrona Jamese
Více fotek
 • Tomáš Satoranský brání LeBrona Jamese zdroj: ABACA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6951/695035.jpg
 • Tomáš Satoranský v utkání proti Orlandu autor: Reinhold Matay, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6948/694740.jpg
 • Tomáš Satoranský a Kyrie Irving zdroj: ČTK/AP/Nick Wass https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6951/695089.jpg
 • Tomáš Satoranský v zápase s Atlantou zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6947/694648.jpg

Měnící se role ve Washingtonu přináší Satoranskému vyšší sebevědomí

Začátek sezony se Tomáši Satoranskému vcelku vydařil. Postupně si zvyká jak na hru, tak na roli v týmu. Washington však nezachytil start ročníku podle předsezonních představ klubu. Wizards se nedařilo zejména na palubovkách soupeřů a musí tak dotahovat manko v bilanci vítězství a porážek (4–9).

"Nemáme zrovna tu nejlepší bilanci, jakou bychom si mohli přát. Začali jsme špatně při venkovních zápasech a táhlo se to s námi prakticky celý měsíc. Nedokázali jsme vyhrát dva zápasy v řadě a stálo nás to lepší bilanci. Pro nás je nejdůležitější dobře bránit, na tom by náš tým měl stavět. Zatím jsme ale v obraně nedokázali chytit ten správný rytmus," řekl ke startu sezony český playmaker.

Satoranský si začíná zvykat na hru na více pozicích i vyšší vytíženost na hřišti. "Se svými minutami můžu být jen spokojený. Mám docela velikou roli, točím se na více pozicích a ve dvou zápasech jsem byl i v základu, což je pro mě velice pozitivní. Jsem rád, že mi trenér věří, i když jistě ty výsledky můžou být vždycky lepší. Každý zápas se snažím hrát s větším sebevědomím, už si začínám zvykat na svou roli, a když do utkání naběhnu, nejsem tak překvapený," je si jistý Satoranský.

Hvězdy NBA jako výzva a motivace

Jeho zvýšené sebevědomí se přenáší pozitivně také na tým, neboť tím roste i důvěra spoluhráčů v Satoranského schopnosti. Sám si toho všiml český univerzál. "Věří mi, když mám míč, vědí, že je budu hledat a vytvářet pro ně situace. To se každý zápas zlepšuje. S prvním pivotem Marcinem Gortatem jsme začali nacházet společnou chemii, která v některých zápasech už zafungovala. Od trenéra ty minuty mám celou dobu, a to bych hodnotil jen pozitivně. Když jdu do zápasu, vždycky se snažím odvést svou práci v obraně, která mě v prvních zápasech držela na hřišti. A právě v tom bych měl pokračovat i dál, řekl Satoranský.

Přestože nepreferuje žádnou úspěšnou akci z dosavadního účinkování v NBA proti těm nejlepším protihráčům slavné soutěže, i když už bránil hvězdy jako Dwyanea Wadea, LeBrona Jamese či Carmela Anthonyho, užívá si Satoranský zážitky z obranné hry nejvíce.

"Přišlo mi neskutečné, když jsem o těch utkáních zpětně přemýšlel, že každý zápas jsem v situacích, kdy bráním nejlepší hráče na světě. Během snad týdne jsem se dostal do situací 1 na 1 proti Kyriemu Irvingovi, LeBronovi, zápas na to proti Wadeovi a pak proti Carmelovi. To jsou situace, které prožíváte - jistě ne přímo v samotných utkáních, ale po nich jsem si říkal, že je neskutečné, že na tyhle hráče jsem se díval, když jsem byl malý, a teď je můžu každý zápas bránit," přistihl se 25letý basketbalista.

A čím jsou tito hráči výjimeční? "Dwyane Wade je hrozně silový hráč a třeba LeBron James mi nedal při nájezdu koš jenom proto, že minul lehký 'šoupák'. Na kila se skoro nedá bránit. Je to pro mě další výzva ještě zesílit a víc na sobě zapracovat individuálně, protože tihle hráči patří mezi ty nejlepší na světě," hledá Satoranský další motivaci, jak se jim vyrovnat.

Zdroj: cbf.cz, ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.