TCL V Repre

Svitavy živí naděje na play-off, Děčín překvapivě podlehl Brnu

Brno - Basketbalisté Svitav porazili čtvrtý tým ligy Opavu 83:75 a na devátém místě tabulky přiživili své naděje na účast v play-off. Ostrava, která zatím drží poslední postupové místo, naopak utrpěla debakl 75:102 na hřišti desátého Ústí nad Labem. Opavě se na rozdíl jediné výhry přiblížily páté Pardubice. Vítězové Českého poháru přehráli USK Praha 77:62. Basketbalisté druhého celku ligové tabulky Děčína už v úterý nečekaně prohráli v hale posledního Brna 71:72. Severočeši po sobotní domácí porážce s Kolínem neuspěli podruhé za sebou, naopak Brno ukončilo sérii pěti ligových nezdarů.

Brněnským basketbalistům vyšel první poločas, který vyhráli rozdílem 14 bodů. "V prvním poločase jsme byli mrtvým týmem na obou polovinách hřiště. Byli jsme těžkopádní, nebyli jsme agresivní, nespolupracovali jsme v obraně," řekl trenér hostů Pavel Budinský. "Měli jsme dvacet ztrát, což je hrozivé číslo. Přitom Brno nehrálo nějak moc agresivní obranu," doplnil Luboš Stria.

Favorit sice dokázal v závěru otočit stav až na 67:71, ale domácí Michal Křemen snížil z trestných hodů a dvě vteřiny před koncem proměnil tříbodovou střelu. Nejlepším střelcem zápasu byl jeho spoluhráč Michael Ojo, autor 23 bodů.

"Ani na vteřinu, i když se nedařilo v útoku ani v obraně, jsme to nevzdali. Hráči zabojovali a nechali na hřišti všechno," ocenil domácí kouč Zoran Helbich. "My jsme nesložili zbraně, i když jsme z plus čtrnácti šli na minus dva body. Pořád jsme bojovali a nakonec vyhráli, přestože to bylo trošku šťastně," dodal Křemen.

Teprve na čtvrtý pokus porazil v této sezoně šestý Kolín tým Jindřichova Hradce (96:73) a připsal si osmé vítězství z posledních deseti zápasů. Hosté naopak spadli na poslední místo v tabulce.

Trenér Kolína Predrag Benáček si výhry nad Lions cenil. "Jindřichův Hradec vůbec není špatný tým, není naivní tým. To, že se pohybují na místě, kde se pohybují, je shoda náhod," uvedl s tím, že soupeř především v první půli předváděl větší kvalitu. "Viděli jsme v prvním poločase zvrat z našich 9:0, kdy jsme museli odehrát zónovou obranu, která je zbrzdila," dodal Benáček s tím, že po přestávce si jeho tým zápas zkušeně pohlídal.