ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Bartoň po úspěchu na ME končí reprezentační kariéru

Velikost textu:

Praha - Zápas s Lotyšskem byl posledním v národním dresu pro jednoho z nejlepších českých basketbalistů historie Luboše Bartoně. Pětatřicetiletý vítěz Euroligy z roku 2010 a účastník všech čtyř evropských šampionátů, na které se Česká republika probojovala, se rozhodl ukončit reprezentační kariéru. Nezahraje si tak už ani kvalifikaci o olympijské hry, kam se Češi díky překvapivému sedmému místu na Eurobasketu probojovali.

Luboš Bartoň
Luboš Bartoň

Právě vidina olympijských her byla pro Bartoně a jeho generačního souputníka Jiřího Welsche motivace nadále reprezentovat. Zatímco Welsch je rozhodnutý za rok na kvalifikaci jet, pokud o něj trenér bude stát, Bartoň už cítí, že je na čase skončit. Přesvědčení v něm uzrálo zřejmě i kvůli zdravotním problémům a bolestem zad, které mu dovolily na šampionátu odehrát jen 31 minut.

"Hlavní důvod je věk. Už v roce 2013 jsem přemýšlel o konci, ale věřil jsem, že máme na víc a chtěl jsem u toho být," řekl Bartoň. "Bohužel moje pozice v týmu tady nebyla taková, s jakou jsem počítal. Nechtěl jsem nic stěžejního, ale pozice, která na mě zbyla, nebyla taková, jakou bych chtěl. Limitoval mě i problém se zády."

Luboš Bartoň o ME: "Nevybavuji si jediný zápas, který by nám vyloženě nevyšel v obraně. Koše nemusejí padat, ale rvali jsme se jako lvi, což je naše krédo."

Bartoň patří mezi průkopníky českých basketbalistů v zahraničí. Odchovanec Děčína v roce 1998 zamířil do zámořské univerzitní ligy NCAA, kde hrál za Valparaiso. Spolu s Welschem pak zářil na mistrovství Evropy 1999, kde Češi postoupili ze skupiny. Po dokončení univerzity zamířil do italské Bologni a v zahraničí strávil téměř většinu kariéry.

Prošel Virtusem Řím, Badalonou, které v roce 2006 pomohl k triumfu v Eurocupu, Fuenlabradou, Braunschweigem, Valencií a největší úspěch slavil s Barcelonou, s níž v roce 2010 získal euroligový titul. V Česku kromě Děčína působil i část jedné sezony v USK Praha a v uplynulé sezoně oblékal dres Nymburku.

Luboš Bartoň
Luboš Bartoň

"Nebudu končit úplně. Rok ještě dám. Zároveň se budu připravovat na další krok, který bude také kolem basketbalu. Mělo by to být trenérství či manažerství, ale ještě to nebudu specifikovat. Hlavně mě to musí bavit, abych do toho mohl jít na sto procent a musí mě to uživit," dodal Bartoň.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.