ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Ginzburg: Český tým a olympiáda? Třeba se to splní

Velikost textu:

Lille - Ronen Ginzburg od uvedení do trenérské funkce snil o tom, že se s českými basketbalisty podívá na olympijské hry. První krok k tomuto cíli udělal na mistrovství Evropy, kde dovedl své svěřence k historickému sedmému místu a účasti v kvalifikaci o Rio de Janeiro. Ginzburg ví, že kvalifikační turnaj bude velmi těžký, protože z 18 týmů postoupí jen tři. Přesto věří, že se sen může stát skutečností.

Reprezentační trenér Ronen Ginzburg
Reprezentační trenér Ronen Ginzburg

"Když jsem vzal tuhle práci a řekl jsem, že budeme hrát o olympiádu, tak se mi všichni smáli. Ale já tomu věřil od první minuty. Stále to bude hodně těžké, ale občas se sny plní, takže se třeba dostaneme až na olympiádu," řekl Ginzburg. "Ale už jen dostat český basketbal na sedmé místo na mistrovství Evropy je vynikající," dodal.

Výborné umístění si basketbalisté vybojovali triumfem 97:70 nad Lotyšskem, k němuž došli po skvělém výkonu, přestože odehráli už devátý zápas ve 14 dnech a opory byly na pokraji sil. "Je až šílené, co kluci předvedli. Navíc jsme proti Lotyšsku neměli zraněného Petra Bendu. Od hráčů to byla velká oběť a já jim za to skládám velkou poklonu. Ukázali velkou morálku," chválil Ginzburg.

Reprezentační trenér Ronen Ginzburg
Reprezentační trenér Ronen Ginzburg

Výsledkem je pět vítězných zápasů, tedy více než na třech předchozích ME dohromady. Až na Lotyšsko, kterému prohru basketbalisté oplatili, podlehli jen velmocím Srbsku, Itálii a Litvě, která došla až do finále.

"Máme za sebou skvělý turnaj a historický úspěch pro českých basketbal. Myslím, že 30 let nebyl lepší výsledek. Navíc jsme hráli velmi hezký basketbal. Mám ohlasy lidí, kteří basketbalu rozumí, že se jim naše hra hodně líbila. Občas se nedařilo proti těm opravdu velkým týmům, ale alespoň máme co zlepšovat do kvalifikace," usmíval se Ginzburg.

Kouč Ronen Ginzburg: "Je třeba dostat do týmu další konkurenceschopné hráče. Máme poměrně úspěšnou generaci narozenou v roce 1995. Získají další zkušenosti a za dva roky nepojedou na ME jako někam na Mars, ale budou vědět, co je čeká. Věřím, že v této výkonnosti budeme pokračovat a že to nebyla výjimka."

Radost mu dělá i to, že kromě olympijské kvalifikace tým vybojoval i přímou účast na příštím mistrovství Evropy za dva roky. "To je možná ještě důležitější než olympijská kvalifikace. Nemusíme totiž řešit kvalifikační boje a můžeme se v klidu připravovat a budovat tým na rok 2017," dodal izraelský kouč.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.