ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Američan Schilb získal české občanství a bude hrát na ME

Velikost textu:
aktualizováno 20. 8. 2015 13:52

Praha - Americký basketbalista Blake Schilb ve středu definitivně získal české občanství a posílí národní tým na mistrovství Evropy. Stihne se tak dopsat jeho jméno na soupisku, která bude 28. srpna uzavřena. S novým pasem už odcestoval s reprezentací na přípravný turnaj do Řecka.

Blake Schilb
Blake Schilb

Jednatřicetiletý Schilb se tak stal druhou zahraniční posilou basketbalové reprezentace v historii po Maurici Whitfieldovi, který nastoupil za český tým na ME 2007. Loni se v přípravě objevil Corey Muirhead, ale udělení občanství se nestihlo před startem kvalifikace.

Schilb už v minulosti dva roky oblékal dres českého mistra Nymburku. Tehdy se seznámil i se svou současnou českou manželkou, s níž se chce v budoucnu v Česku usadit. I proto toužil po získání občanství.

Radost českých basketbalistů
Radost českých basketbalistů

"Cítím se skvěle. Jsem rád, že se to podařilo dokončit. Byl to opravdu dlouhý proces, ale je skvělé mít konečně české občanství," řekl Schilb v tiskové zprávě. "Doufám, že moje role na šampionátu bude důležitá. Budeme tam odjíždět s velkými nadějemi. Příprava je dobrá, jen ji teď musíme správně zakončit. V týmu přijmu roli, kterou mi trenér určí. Chtěl bych po svém příchodu na hřiště být dobrým spoluhráčem a dodat týmu sebevědomí," prohlásil.

Rodák z Illinois nastupuje na pozici číslo dva a má za sebou zkušenosti z Euroligy a také z dresu Crvené zvezdy Bělehrad. Naposledy hrál za Paříž a od nové sezony bude oblékat dres Galatasaraye Istanbul. S českým týmem už tři týdny trénuje a stihl také odehrát tři přípravné zápasy, v nichž dal pět, devět a šest bodů.

"Jsou tu samí dobří hráči. Trenér dělá dobrou práci, aby dal dohromady jednotlivé individuality. Každý ví, že musí udělat maximum pro úspěch týmu jako celku. Jsme ambiciózní tým. Na Eurobasketu bychom chtěli postoupit ze skupiny. Musíme ale jít zápas od zápasu," řekl Schilb.

přehrát video
Čech Schilb doufá, že příští rozhovor už povede v češtině
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.