ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Podruhé v historii budou chybět na OH. Ruské basketbalistky si postup nezajistily

Velikost textu:

Budapešť - Ruské basketbalistky budou teprve podruhé v historii chybět na olympijských hrách. V roce 1984 je o účast v Los Angeles připravit bojkot Sovětského svazu, šanci představit se příští rok v Riu promarnily sobotní porážkou s Tureckem 66:68 v zápase o páté místo na evropském šampionátu. Ministr sportu Vitalij Mutko hned uvedl, že ruský basketbal čekají zásadní změny. 

Česko - Rusko
Česko - Rusko

Rusky jsou společně s USA jediným týmem, který kdy vyhrál olympijský turnaj basketbalistek. Výběru SSSR se to povedlo při prvních dvou příležitostech v letech 1976 a 1980, v Barceloně v roce 1992 zvítězily ruské hráčky pod hlavičkou Společenství nezávislých států. Od Atlanty 1996 vládnou turnajům americké basketbalistky.

Nyní se Rusky nevešly mezi čtveřici týmů, které z ME postoupily do kvalifikace o Rio. Přímý postup na olympiádu si zajistí vítěz dnešního finále mezi Francií a Srbskem. "Co budeme dělat? Pracovat. Ve sportu je prvořadý výsledek a náš neúspěch má podle mě hned několik příčin. V posledních letech jsou v basketbalu samé spory. Není jasné, kdo ho řídí. Přišel čas udělat v tom pořádek," řekl ministr Mutko.

Podle trenéra sborné Anatolije Myškina je potřeba udělat změny v ruské lize, kde podle něj hraje příliš mnoho cizinek, a soutěž by chtěl rozšířit ze současných deseti týmů. "Liga by se měla přebudovat už letos," řekl. "Novou generaci hráček už máme, teď je uvidíme u nás na mistrovství světa do 19 let, kde bude hrát i Maria Vadějevová," zmínil kouč teprve šestnáctiletou pivotku, která byla nejlepší střelkyní Ruska na ME.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.