TCL V Repre

Nymburk měl namále, nakonec Prostějov udolal 83:75

Praha - Basketbalisté Prostějova se v dohrávce 19. kola NBL málem postarali o překvapení, byli blízko druhé výhře nad obhájcem titulu z Nymburka v sezoně, ale nakonec prohráli 75:83. Favorizovaný tým Středočechů tak nadále vede tabulku s pouhou jednou porážkou.

Prostějovští se mohli v případě výhry výrazně přiblížit k celkovému druhému místu po základní části a také možnost porazit Nymburk v obou vzájemných zápasech v sezoně byla lákavá. I bez amerického křídelního hráče Dylana Talleyho se velkého jména nezalekli a od úvodu vedli, v druhé čtvrtině i dvouciferným rozdílem, a na každý náznak náporu domácích dokázali zareagovat.

V závěru třetí čtvrtiny skvělý výkon Orlů gradoval a náskok vzrostl až na 14 bodů, ale od té chvíle jako by se hra Prostějova úplně rozpadla. Třetí desetiminutovku uzavřel Nymburk sedmi body v řadě a poslední čtvrtinu ovládl 26:11. Závěr jistila zkušená sestava českých reprezentantů v dresu Nymburka spolu s rozehrávačem Washingtonem. Prostějov doplatil na špatně načasované ztráty a pouze padesátiprocentní střelbu trestných hodů.

Kolínští ještě oživili skomírající naděje na play-off domácí výhrou 71:68 nad Děčínem. Severočeši si naproti tomu zkomplikovali boj o druhé místo. Sice v Kolíně skvěle zvládli druhou čtvrtinu a dlouho držel mírný náskok, ale závěr favoritovi nevyšel.

Šance Kolína na play-off pozvedli i hráči USK, kteří doma zdolali po boji Jindřichův Hradec 84:80 a umožnili Středočechům přiblížit se bezprostředně k Lions. Jihočeši na Folimance naprosto vyhořeli ve druhé čtvrtině, kdy inkasovali 29 bodů a prohrávali až o 16, a ani velký nápor v závěru jim důležitou výhru nezachránil.

Pardubice, které jsou už jistě na čtvrtém místě, si dojely pro poklidnou výhru 87:68 do Ústí nad Labem. Pátá Opava uštědřila tvrdou lekci Svitavám v podobě debaklu 103:59. Hosté hráli v lichých čtvrtinách vyrovnaný zápas, ale v těch sudých naprosto vyhořeli. Dohromady za druhé a čtvrté hrací období zaznamenali jen 14 bodů, inkasovali jich 54. Opava trefila patnáct trojek a donutila soupeře ke 24 ztrátám.

Brno se před baráží ukazuje ve velmi dobrém světle a po zdolání Ostravy 93:87 si připsalo už čtvrtou výhru za sebou. Naopak hosté nijak nepomohli vyřešit napjatou situaci ohledně posledních postupových míst, protože kvůli prohře se nevzdálili ani od Jindřichova Hradce ani od Kolína.

Výsledky ligy basketbalistů

Nymburk - Prostějov 83:75 (18:24, 35:40, 57:64)

Nejvíce bodů: Washington 21, Hruban 14, Welsch 11 - Mrviš 17, Nečas 15, Šteffel, Slezák a Tomanec po 10. Fauly: 17:21. Trestné hody: 18/14 - 12/6. Trojky: 7:5. Doskoky: 31:23.

USK Praha - Jindřichův Hradec 84:80 (17:19, 46:35, 68:55)

Nejvíce bodů: Feštr 25, Nikolič 23, Štěrba 13 - Fait a Robinson po 16, White a Zuzák po 14. Fauly: 27:24. Trestné hody: 28/25 - 25/19. Trojky: 9:7. Doskoky: 34:31.

Ústí nad Labem - Pardubice 68:87 (16:23, 39:45, 53:66)

Nejvíce bodů: Alič 18, Laroche a Vette po 14, Burnatowski 10 - Kohout a Pospíšil po 14, Bohačík a Wall po 13, Kotas a Sanders po 10. Fauly: 12:24. Trestné hody: 26/15 - 6/5. Trojky: 5:10. Doskoky: 39:43.

Opava - Svitavy 103:59 (21:21, 43:26, 71:50)

Nejvíce bodů: Kramný 26, Cvek a Dokoupil po 13, Blažek 11, Šiřina 10 - Teplý 13, Šotnar 12, Abercrombie 11. Fauly: 21:18. Trestné hody: 16/8 - 15/10. Trojky: 15:5. Doskoky: 38:29.

Brno - Ostrava 93:87 (20:29, 48:46, 68:62)

Nejvíce bodů: Prášil 22, Krakovič a Bennett po 14, Dygrýn 13, Zachrla 12, Šiška 10 - Rohde 27, Muirhead 17, Dougherty 12, Zbránek 11. Fauly: 20:21. Trestné hody: 17/11 - 18/15. Trojky: 10:6. Doskoky: 30:35.

Kolín - Děčín 71:68 (21:20, 32:40, 50:52)