ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Citelné oslabení: Basketbalistům bude v kvalifikaci chybět Veselý

Velikost textu:

Praha - Čeští basketbalisté se budou muset v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy obejít bez jednoho z klíčových hráčů Jana Veselého. Ten sice získal v úterý angažmá ve Fenerbahce Istanbul, přesto se z letošní reprezentační sezony omluvil. Kvalifikace začíná v neděli 10. srpna zápasem s Gruzií, který můžete sledovat od 16:55 na programu ČT sport a našem webu.

Jan Veselý
Jan Veselý

"Od začátku to bylo tak, že se připojí, když bude mít smlouvu. V pondělí to vypadalo, že to nestihne, a proto se omluvil. Když však v úterý smlouvu podepsal, tak jsme se snažili ho kontaktovat. Dnes mi však jeho manažerka oznámila, že reprezentovat nebude," řekl manažer reprezentace Michal Šob. Veselý, který poslední tři sezony strávil v NBA v dresech Washingtonu a Denveru, byl na loňském mistrovství Evropy jednoznačně nejlepším českým střelcem, v průměru dal 17 bodů na zápas a k tomu přidal i 11,2 doskoku.

Trenér Ronen Ginzburg věří, že současný tým je připravený na to, aby si poradil i bez Veselého. "Budou nám chybět někteří důležití hráči, ale je to jejich rozhodnutí. Já se soustředím na hráče, které tu máme. Kvalita je tu velká na to, abychom to zvládli. Hráli jsme osm přípravných zápasů a většina z nich byla dobrých," řekl Ginzburg. Kromě Veselého budou pod košem chybět i zkušení hráči z Nymburka Petr Benda a Pavel Houška.

"Otevřel se prostor pro hráče, kteří dříve takovou zodpovědnost neměli, jako je třeba Ondra Balvín. Mohou se ukázat. A může to pomoci celému českému basketbalu," uvedl klíčový český hráč Tomáš Satoranský. Zastoupit Veselého by mohl zejména Patrik Auda, který dosud hrával v zámořské NCAA a v Česku nebyl tolik známý. "Ale hodně nás překvapil. Má sice jiný styl než Veselý, ale odvádí velmi dobrou práci," řekl Ginzburg. "Moc jsme ho neznali, je ale velmi talentovaný, agresivní, rychle se přizpůsobil evropskému basketbalu a zvykáme si na sebe rychleji, než jsem čekal," dodal Satoranský.

Reprezentaci nepomůže ani Corey Muirhead, jelikož úřady mu nestihly včas vyřídit občanství. O to jamajský rodák žádal ještě předtím, než mu trenér Ginzburg nabídl možnost reprezentovat. Všechny náležitosti byly vyřízené, ale nakonec se udělení občanství asi o týden nestihne a Muirhead nemůže být dopsán na seznam 24 hráčů. "Je to poslední možnost, ale stále nemáme číslo pasu, takže ho nemůžeme zaregistrovat. Věřili jsme, že se to zvládne. Dělali jsme pro to všechno, ale bohužel se to nestihlo. Corey je z toho špatný," dodal Šob.

přehrát video
Veselý za reprezentaci v kvalifikaci nenastoupí
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.