ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

V nominaci basketbalistek jsou čtyři nové tváře, trenér myslí na Rio

Velikost textu:
aktualizováno 29. 5. 2014 18:49

Praha – Trenér národního týmu basketbalistek Lubor Blažek pozval do širšího výběru pro přípravu na zářijové mistrovství světa v Turecku hned čtyři reprezentační novicky. Poprvé český dres obléknou Kateřina Sedláková a Beáta Adamcová z Valosunu Brno, Klára Pochobradská z Hradce Králové a Monika Satoranská ze Slovanky. Do reprezentace se vrací po loňské pauze nejlepší česká basketbalistka posledních let Eva Vítečková, naopak chybí kapitánka z posledního mistrovství Evropy Veronika Bortelová, která je však připravena v případě potřeby tým doplnit.

České basketbalistky
České basketbalistky

Z nových hráček má zřejmě největší šanci na proniknutí do konečné, dvanáctičlenné nominace čtyřiadvacetiletá Sedláková, která v lize táhla Valosun a podle koeficientu užitečnosti byla dokonce druhou nejlepší Češkou za Alenou Hanušovou a nejužitečnější rozehrávačkou, když k 9,1 bodu na zápas přidala i 3,4 asistence a 6,1 doskoku. Celkově je nominace především sázkou na budoucnost, jelikož Blažek připravuje tým na příští mistrovství Evropy, kde bude tým usilovat o postup na olympijské hry v Riu de Janeiro.

I proto dostanou šanci bývalé juniorské reprezentantky Adamcová a Satoranská, sestřenice jednoho z nejlepších českých basketbalistů současnosti Tomáše Satoranského. Celkem je v nominaci sedm hráček ročníku 1990 a mladších. "Věk pro mě není rozhodující. Hlavní je výkonnost a přínos pro tým. Proto věřím, že všechny o nominaci zabojují," řekl Blažek. "Není to postupová akce, takže chceme tvořit tým směrem k mistrovství Evropy. Ale i tak se chceme představit v co nejlepším světle," dodal Blažek.

přehrát video
Blažek představil širší nominaci basketbalistek

V nominaci je celkem jedenáct hráček z loňského mistrovství Evropy, chybí jen Bortelová. Ta by se k týmu mohla připojit v případě zranění či problémů. Nyní chce však Blažek dát šanci hlavně mladým rozehrávačkám. "Kateřina Bartoňová hraje na Slovensku velmi dobře. Lenka Bartáková rostla v USK vedle Laii Palauové a uvidíme, co Sedláková. Ta by mohla vedle reprezentantek herně vyrůst," věří Blažek.

Oproti loňsku se do širší nominace nevešly Michaela Stará a Kateřina Křížová z Hradce Králové, Petra Záplatová z VŠ Praha a Kamila Štěpánová z francouzského Landes. Národní tým se v rámci přípravy na mistrovství světa, kde bude obhajovat stříbrné medaile z roku 2010, představí na turnaji v Japonsku a také zavítá do Turecka, kde se šampionát na přelomu září a října uskuteční.

Za soupeře v přípravě budou mít Češky kromě Japonska a Turecka také Mozambik, Kanadu, Koreu, Srbsko, Austrálii a generálkou bude atraktivní duel s úřadujícími mistryněmi světa z USA v Praze 23. září. "Soupeře máme velmi dobré. Sice se několikrát utkáme s Japonskem, které bude naším soupeřem i na šampionátu, ale špionáž stejně funguje a toto nám naopak může pomoci si zvyknout na jiný styl," řekl Blažek.

Český výběr se na šampionátu utká ve skupině A v Ankaře s Brazílií, Japonskem a Španělskem. Vítěz skupiny postoupí rovnou do čtvrtfinále, týmy na 2. a 3. místě sehrají křížem s družstvy ze skupiny B osmifinálový duel. Poslední tým ve skupině na turnaji skončí. "Pro nás je cíl postoupit mezi osm nejlepších, což byl cíl i před čtyřmi roky. Co se pak povede, se uvidí. Hlavní je, abychom měli do basketu chuť," dodal Blažek.

Širší nominace reprezentace basketbalistek na mistrovství světa v Turecku:

Rozehrávačky: Kateřina Bartoňová (Piešťanské Čajky/SR), Lenka Bartáková (USK Praha), Kateřina Sedláková (Valosun Brno).

Křídla: Eva Vítečková, Kateřina Elhotová, Michaela Stejskalová, Jana Veselá (všechny USK Praha), Romana Hejdová (Angers/Fr.), Beáta Adamcová (Valosun Brno), Kateřina Hindráková (Trutnov), Tereza Vyoralová (VŠ Praha), Monika Satoranská (Slovanka MB).

Pivotky: Alena Hanušová (IMOS Brno/USK Praha), Tereza Pecková (IMOS Brno), Ilona Burgrová (USK Praha), Petra Kulichová (Besiktas Istanbul/Tur.), Klára Pochobradská (Hradec Králové).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.