ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof

Nymburk zahajuje kvalifikaci o Euroligu, jako první stojí v cestě Banvit

Velikost textu:

Vilnius - Basketbalisty Nymburka čeká čtvrtý pokus o to poprvé se probojovat do Evropské ligy. V kvalifikaci nejprestižnější soutěže starého kontinentu je večer čeká turecký Banvit, který už jednou v boji o EL porazili. K celkovému postupu však musejí vyhrát i další dva zápasy. Nejprve s lepším z duelu mezi Chimki Moskva a Ostende a vítězem druhé strany pavouka, kde jsou Cimberio Varese, Oldenburg, Lietuvos Rytas a VEF Riga.

Radoslav Rančík v dresu Nymburku
Radoslav Rančík v dresu Nymburku

Nymburk už o Evropskou ligu bojoval třikrát a nejblíže byl v roce 2011, kdy došel přes Banvit a Chimki Moskva až do finále kvalifikace, kde však prohrál s Charleroi. Loni vypadl ve 2. kole. Tentokrát se pokusí uspět a naplnit dlouhodobý cíl, který si stanovil po příchodu nového spolumajitele Sportovního holdingu Praha (SHP).

Vedení klubu však připouští, že po letních změnách včetně příchodu nového trenéra Kestusise Kemzury by byl postup příjemným překvapením. "V této sezoně se to ještě asi přes kvalifikaci nepovede, ale v dalších o to chceme usilovat. Základem je navýšit rozpočet na zhruba čtyři miliony eur. Pak bychom třeba mohli dostat i divokou kartu," připomněl výkonný ředitel SHP Robert Speychal, že Euroliga umožňuje každoročně vybranému klubu start v soutěži. Letos divokou kartu dostal Bayern Mnichov.

Vydařená příprava

Nymburk však už v přípravě naznačil, že by mohl mít velkou sílu. Vyhrál osm z deseti zápasů. Nestačil jen na bundesligové celky Bayreuth a Quakenbrück. Naopak vedle silné Fuenlabrady porazil například i euroligovou Zielonou Góru. A to ještě v přípravě chyběl Petr Benda a v závěru odpočíval i Tre Simmons, dvě největší hvězdy. Oba by měli být ale na kvalifikaci v pořádku.

K týmu se navíc na kvalifikaci připojí i švédský reprezentační rozehrávač Thomas Massamba, který naposledy působil v bulharském týmu Lukoil Academic Sofia. Do Nymburka dorazil na týdenní testy. O Euroligu hrál v roce 2010 se Södertälje a nyní by měl Nymburku pomoci zvýšit konkurenci na rozehrávce.

"Chtěli jsme hráče s mezinárodními zkušenostmi a s odpovídajícím potenciálem. Massamba je dobře koučovatelný, snaží se hrát především týmový basketbal a vytvářet prostor pro spoluhráče. Je to dobrý atlet s celoplošným pohybem po hřišti a kvalitní obrannou hrou," uvedl sportovní ředitel Nymburka Michal Ježdík.

Prvním soupeřem Nymburka bude turecký vicemistr Banvit. Stejného soupeře před dvěma roky Nymburk v kvalifikaci porazil 69:57, ale od té doby se Banvit výrazně zlepšil a přivedl kvalitní posily. Mimo jiné Sammyho Mejiu z CSKA Moskva či rozehrávače E.J. Rowlenda, který v minulé sezoně trápil Nymburk ve VTB Lize a Eurocupu ještě v dresu VEF Riga. Ve čtyřech zápasech dal Nymburku v průměru 15 bodů.

"Banvit je opravdu dobrý tým. Možnosti jeho rozpočtu jsou někde jinde než ty naše. Přesto věřím, že máme tým dost silný na to, abychom šli dál. Stát se může všechno. Je to o jednom zápase. Kdo v ten den bude lepší, postoupí," řekl trenér Kemzura. "Je to specifický turnaj. Jediná porážka znamená konec. Bude to velmi, velmi těžké," dodal litevský kouč.

Benda musí na operaci

Reprezentační pivot  Petr Benda není fit po nedávném mistrovství Evropy a kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem dokonce musí na operaci. Podle fyzioterapeuta týmu Petra Kádnera půjde o menší zákrok, po němž bude Bendu čekat několikatýdenní rekonvalescence.

Petr Benda
Petr Benda

"Je to velká ztráta, ale musíme si poradit bez něj," uvedl sportovní ředitel Michal Ježdík. Benda měl zdravotní problémy už před ME, ale zánět šlachy na malíčku na noze nakonec odezněl a ve Slovinsku český pivot nastoupil do všech pěti zápasů. Po návratu se ale nemohl zapojit do týmové přípravy a trénoval pouze individuálně.

"Petr se necítí komfortně, jeho pohyb je stále limitován. Po konzultaci se všemi zainteresovanými lékaři včetně lékaře české reprezentace jsme se rozhodli, že už se zákrokem nebudeme dále otálet," řekl Ježdík.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.