ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Trenér basketbalistek Blažek je s šestým místem na ME spokojen

Velikost textu:

Orchies (Francie) – Ani porážka s Běloruskem a konečné šesté místo nepokazilo pozitivní dojem, který mají české basketbalistky ze svého vystoupení na mistrovství Evropy. Podle trenéra Lubora Blažka je pozice zajišťující start na mistrovství světa 2014 i mistrovství Evropy 2015 velmi cenná. Především proto, že kvalita šampionátu byla velmi vysoká a konkurence silná, na což doplatili někteří favorité v čele s Ruskem.

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek
Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek

"Jsem spokojený. Měli jsme tu nový tým, od kterého se moc nečekalo, přesto dokázal postoupit na mistrovství světa. To umístění oceníme až časem. Tým jsme změnili opravdu hodně a považuji to za velký úspěch. Ukázali jsme, že stále patříme k evropské špičce," řekl Blažek.

"Výkony někdy nebyly úplně ideální. Ale síla byla hlavně v kolektivu. Tým se dokázal vždy zvednout, a když se některé hráčce nedařilo, zaskočila za ni jiná," těšilo trenéra.

přehrát video
Reakce českých basketbalistek po skončení ME

Šesté místo je podle něj o to cennější, že šlo o mimořádně vyrovnaný turnaj. Z trenérského pohledu ho zaujala hra Španělska a také sedmého Švédska. "To mě opravdu svou hrou potěšilo. Mělo smůlu, ve čtvrtfinále mu scházelo málo, aby vyřadilo Francii. Bohužel sport v tomto směru umí být hodně krutý," míní Blažek.

Potěšilo ho, jak si v silné konkurenci poradily nové hráčky české reprezentace Tereza Vyoralová a především Kateřina Hindráková. "Ukázaly, že jsme je nominovali oprávněně. Rvaly se tu velmi dobře a chytly svou šanci," uvedl Blažek, který věří, že český tým bude moci díky postupu na mistrovství světa ještě sílit.

Lubor Blažek s českými basketbalistkami
Lubor Blažek s českými basketbalistkami

"Nám tady šlo hlavně o to, aby tým měl na další dva roky jisté šampionáty a měl prostor pro další rozvoj. To se povedlo a nyní můžeme přemýšlet jak dál," řekl Blažek. "Kdyby se to nepovedlo, hrozilo by, že bychom přišli nejen o mistrovství světa, ale třeba i o příští Evropu, protože kvalifikace za účasti Ruska, Švédska, Lotyšska, Litvy či Černé Hory bude hodně těžká. Takto máme klid na další práci," dodal Blažek.

U národního týmu by měl zůstat minimálně do mistrovství světa. "Zatím jsem nedostal signály, že bych u toho být neměl. V tomto složení chceme pokračovat dál. Tým se možná na některých místech změní, protože šanci bojovat o nominaci má každá česká hráčka. Určitě budeme mít z čeho vybírat," řekl Blažek. "Věřím, že na MS budeme znovu bojovat o přední příčky," dodal.

Zrůstová: Tým nenašel na Bělorusko potřebnou motivaci

Malá motivace a uspokojení mohly podle Michaely Zrůstové za to, že české basketbalistky prohrály s Běloruskem 50:64 a obsadily na mistrovství Evropy šesté místo. Nejlepší česká střelkyně na turnaji však věří, že poslední zápas nehodí stín na jinak vydařené působení na šampionátu.

Michaela Zrůstová:

Michaela Zrůstová "Chtěly jsme Běloruskám vrátit úvodní prohru, bohužel se nám i přesto nepovedlo k utkání přistoupit na sto procent. Na tyto zápasy, ve kterých teoreticky o nic nejde, se motivuje hůře. A nám se to dnes nepovedlo. Hlavní ale je, že jsme zvládly ty důležité zápasy a vybojovaly postup. Takže odjíždíme spokojené."

Hlavním problémem byl podle ní slabý útok. "Devatenáct bodů za poločas je hrozně málo, s tím se zápas nevyhraje. V obraně to bylo celkem dobré, ale v útoku jsme byly hodně laxní. Nikdo to nechtěl vzít na sebe, ztrácely jsme zbytečně míče," litovala Zrůstová. "O poločase jsme byly samy na sebe naštvané. I trenéři byli ostřejší než obvykle. Druhá půle už byla lepší," dodala.

Křídelní hráčka USK Praha je s 13 trojkami a úspěšností 40 procent mezi nejlepšími trojkařkami turnaje. Zatím jen tři hráčky daly více trojek než Zrůstová. "Když se začne dařit a pár trojek tam padne, tak si hráč daleko více věří na další. To byl i můj případ. Přitom v sezoně jsem zrovna střeleckou formu neměla, o to více jsem ráda, že jsem to prolomila zrovna na mistrovství Evropy," řekla Zrůstová.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.