ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš
ME v basketbalu

Sen o medaili se rozplynul. Češky nestačily na Španělsko

Velikost textu:
aktualizováno 26. 6. 2013 22:39

Orchies (Francie) – České basketbalistky se o překvapení na mistrovství Evropy nepostaraly. Podle očekávání ve čtvrtfinále nestačily na dosud neporažený celek Španělska, kterému podlehly 58:75. Na turnaji tak české hráčky čeká jen boj o 5. až 8. místo. O ně se utkají ve čtvrtek s Itálií, která ve druhém čtvrtfinále prohrála 79:85 se Srbskem. To se postaví Španělsku v semifinále. 

Rozehrávačka reprezentace Kateřina Bartoňová
Rozehrávačka reprezentace Kateřina Bartoňová

Cílem českých reprezentantek bylo udržet s favoritem co nejdéle krok. Jenže hned v úvodu se Španělkám povedla bodová série 13:0. Rozstřílela se nejlepší hráčka Evropy za rok 2011 Alba Torrensová a český tým doslova ničila. Střílela téměř bezchybně a jen za první čtvrtinu dala 13 bodů a za poločas 22 bodů. Španělky díky ní už v první čtvrtině utekly na 17 bodů.

Češky se ještě zvedly a po trojkách Terezy Peckové a dvou sedmibodových šňůrách snížily ve druhé čtvrtině na sedmibodový rozdíl. Ale Torrensová byla nezastavitelná a v podstatě jen s pivotkou Sancho Lyttleovou držela Španělky v úniku. Obě daly dohromady 36 ze 41 bodů Španělska v první půli, tedy o bod více než všechny Češky dohromady. 

"Španělsko má hru založenou na dvou kvalitních hráčkách, kterým zbytek týmu vytváří dobré pozice. Neměli jsme možnost zvolit na Torrensovou tak vysokého hráče, který by ji ubránil. Měla to být Jana Veselá, ale ta je zraněná. Bez ní jsme jim mohli konkurovat těžko," řekl trenér Lubor Blažek. 

Trenér českých basketbalistek Lubor BlažekTrenér Lubor Blažek: "Španělsko jsme od roku 2004 neporazili, i v době naší největší síly. Při stříbru na MS 2010 jsme s nimi prohráli o 20 bodů. Dnes ale náš mladý a renovovaný tým předvedl velmi dobrý výkon. Španělsko bohužel hraje bez chyb, neztrácelo míče a rozdíl ztrát 6 ku 19 musí být na výsledku vidět." 

Přesto se svěřenkyním Lubora Blažka povedlo před půlí přiblížit na šest bodů a udržet naději na obrat. V úvodu druhé půle se jim podařilo ubránit hned několik útoků Španělek. Bylo z toho srovnání na 41:41, jenže další nadějné pozice český tým nevyužil. V klíčové chvíli se Češkám přestala dařit střelba. Španělky toho využily, znovu utekly na osm bodů rozdílu a tentokrát už vedení nepustily. České hráčky již neměly sílu na další obrat a koncovka byla ve španělské režii.

přehrát video
České basketbalistky prohrály ve čtvrtfinále se Španělkami

"Stáhli jsme to na přijatelný rozdíl, ale pak se k Torrensové přidaly Lyttleová, Valdemorová a Palauová, Španělky znovu utekly, a to rozhodlo. Z naší strany tam pak bylo hodně nevynucených chyb, které vyplynuly z nezkušenosti. Na holky se ale nezlobím, protože odvedly dobrý výkon," dodal Blažek. 

Český tým se utká s Itálií ve čtvrtek od 14:00. Vítěz duelu si zajistí účast na mistrovství světa, pokud zároveň Turecko postoupí ve večerním utkání do semifinále. V opačném případě pak bude třeba vyhrát i zápas o 5. místo. "Bude to těžké, protože máme minimum času na odpočinek. Navíc se organizátoři rozhodli, že teď po zápase bude dopingová kontrola, takže nás tu zdrží ještě déle. Je to pro nás nepříjemná situace. Dřív jak ve dvě hráčky neusnou, ráno musíme udělat taktickou poradu. Program se momentálně spiknul proti nám," řekl Blažek. 

ČR - Španělsko 58:75 (15:25, 35:41, 46:54)

Nejvíce bodů: Elhotová 13, Kulichová a Pecková po 10 - Torrensová 29, Lyttleová 23, Valdemorová 11. Rozhodčí: Jones (Wales), Delaunéová (Fr.), Reiter (Něm.). Fauly: 10:14. Trestné hody: 12/10 - 14/9. Trojky: 6:6. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.