ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina
ME v basketbalu

Češky jdou na Srbsko, vítězství zaručí slabšího soupeře pro čtvrtfinále

Velikost textu:

Mouilleron-le-Captif – České basketbalistky už mají čtvrtfinálovou účast zajištěnou, výhra v posledním utkání skupiny by se jim však více než hodila. Češky by se tak vyhnuly nejsilnějšímu soupeři pro čtvrtfinále, tedy nejspíše Španělsku. V cestě ke třetímu místu ve skupině jim však stojí největší překvapení turnaje – Srbsko. Přímý přenos utkání sledujte dnes od 13:55 na ČT sport a našem webu.

Rozehrávačka reprezentace Kateřina Bartoňová
Rozehrávačka reprezentace Kateřina Bartoňová

Srbsko dosud v ženském basketbalu hrálo druhé housle, ale na turnaji ve Francii už vyhrálo tři zápasy a bojuje o postup do čtvrtfinále. K tomu však potřebuje porazit právě český výběr. Pro Česko by výhra nad Srbskem znamenala postup ze třetího místa, porážka pak ze čtvrtého a čtvrtfinálový duel s vítězem skupiny E.

Stejně tak je ale důležité se na čtvrtfinále vítězně naladit a spravit si chuť po porážce od Francie. Srbsko se zdá být těžkým soupeřem, zvláště když po třech výhrách za sebou nad Lotyšskem, Běloruskem a Chorvatskem je na pozitivní vlně. "Srbsko tady překvapuje. Mě osobně hodně. Jejich basket je zajímavý, hodně agresivní, útočně chytrý, bude to těžké utkání," řekl trenér Lubor Blažek.

"Jsou rozjeté, ale my je zastavíme. Musíme, protože chceme skončit co nejlépe, a k tomu potřebujeme tohle utkání zvládnout," dodala pivotka Alena Hanušová, podle níž hrají Srbky podobně jako Chorvatsko, které český tým porazilo 74:68. Stylem hry se však srbský tým hodně podobá i tomu českému. Zvláště co se týká agresivní obrany po celém hřišti. V tom vynikají zejména sestry Milica a Ana Dabovičovy, které svým temperamentem nezapřou balkánský původ.

Především mladší Ana je pak i hlavní ofenzivní silou, přes kterou jde většina akcí. V posledním utkání si však poranila koleno a není jisté, zda po dnu volna bude připravena proti Česku nastoupit. Další klíčovou hráčkou soupeře je pivotka Jelena Milovanovičová, která je silná pod košem i při střelbě z dlouhé vzdálenosti. Systém dává srbské hře teprve jedenatřicetiletá trenérka Marina Maljkovičová, která na střídačce působí jako "ledová královna" a neprojevuje sebemenší emoci. O to více dbá na to, aby hráčky plnily její instrukce.

Zakládání si na disciplíně převzala po svém otci, který patří mezi nejuznávanější trenéry Evropy. Božidar Maljkovič momentálně vede slovinské basketbalisty připravující se na domácí mistrovství Evropy, předtím trénoval Barcelonu, Real Madrid či Panathinaikos Atény. Vždy si zakládal na pevné obraně, v čemž ho jeho dcera následuje jak v reprezentaci, tak v Partizanu Bělehrad, kde vede ženský tým. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.