ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

České basketbalistky jdou na favoritky turnaje z Francie

Velikost textu:

Mouilleron-le-Captif - České basketbalistky čeká večer zatím největší zkouška probíhajícího mistrovství Evropy. V osmifinálové skupině se utkají s domácí Francií, která jako největší favorit dosud prochází turnajem velmi hladce. Češky se sice pokusí narušit její suverenitu, ale zároveň se dá předpokládat, že trenér Lubor Blažek bude šetřit opory na důležitější souboj se Srbskem. Utkání Francie - Česko sledujte živě od 20:00 na programu ČT sport a našem webu.

České basketbalistky
České basketbalistky

Francouzky zatím turnaji dominují. Srbsko porazily o 23 bodů, Lotyšsko o 44 bodů a Velkou Británii o 32 bodů. Vyrovnanějšího soupeře podle skóre našly až v Chorvatkách, které porazily "jen" 78:70, ale i proto, že v závěru šetřily opory a dovolily soupeřkám náskok stáhnout.

"Pro Francii má zatím turnaj hladký průběh i proto, že soupeři tuší, že by stejně prohráli, proto raději šetří síly na důležitější zápasy. Proto bych se s Francií raději utkal až později, kdy už by k šetření sil nebyl důvod. Takto to budu muset zvažovat, jelikož nás pak čeká důležitý zápas se Srbskem," řekl trenér českého týmu Blažek. "Ale uvidíme podle průběhu. Do zápasu půjdeme naplno, a pokud to půjde, pokusíme se ho vyhrát," dodal.

Češky však rozhodně nedají Francii zápas zadarmo. I když proti nim nastoupí velký favorit, bojovností se chtějí pokusit zlomit francouzské prokletí, které trvá od roku 2007. Tehdy naposledy vyhrály vzájemný zápas Češky, dalších šest duelů Francouzky včetně zápasu o 3. místo na ME 2011 či loňského čtvrtfinále olympijských her v Londýně.

"Sice jsme ty zápasy prohrály, ale až v závěru. Ukázalo nám to, že máme na to hrát s Francií, a chceme to ukázat znovu. Do zápasu půjdeme jako do každého jiného. Věříme si, že můžeme vyhrát, protože kdybychom do toho šly s tím, že dostaneme o 50, tak to tak může i dopadnout. Rozhodně nechceme, aby to dopadlo tak, že je necháme hrát a samy se budeme jak nějaké dorostenky koukat, jak to ta Francie hezky hraje," prohlásila kapitánka Veronika Bortelová.

Hlavní zbraní Francie je podobně jako na české straně týmovost. Přestože je na domácí soupisce řada velkých osobností, trenérovi Pierrovi Vicentovi se daří rozkládat zátěž i odpovědnost na celý tým, který má před sebou jediný cíl - získat doma titul. Z kolektivu vystupují zejména tři postavy. Zkušená pivotka Sandrine Grudaová, rozehrávačka, kapitánka a nejlepší basketbalistka Evropy za rok 2012 Céline Dumercová a pak další pivotka Isabelle Yacoubouová.

Veronika Bortelová:

"Dumercová je paní hráčka. Je na tom velmi dobře atleticky, umí bezvadně číst hru, vidí všechny své spoluhráčky a neztrácí míče. Je to vynikající rozehrávačka, ale že bych si z ní sedla na zadek, to ne. Je to prostě další soupeřka na hřišti, kterou musím ubránit. Nijak víc souboj s Dumercovou v hlavě neřeším."

Právě ona je svými fyzickými dispozicemi a obrovskou silou hlavním nebezpečím. "Co se týká síly, tak je asi fyzicky nejlépe vybavenou evropskou pivotkou. Ale naše pivotky Ilona Burgrová a Petra Kulichová na svých postech odvádějí to, co evropský pivot odvádět má. Takže věřím, že si s ní poradí," dodal Blažek. Na francouzské straně se představí také Anael Lardyová, která v uplynulé sezoně hrála za USK Praha.  

Výjimečný duel čeká Burgrovou

Speciální bude utkání pro Ilonu Burgrovou - v jejím bývalém angažmá v Bourges ji totiž vedl současný kouč Francouzek Pierre Vincent. Podobně prestižní však podle ní páteční zápas evropského šampionátu bude i pro celý český tým, který chce zlomit smolné porážky s Francií z minulých let.

"Stále je pro mě tento zápas speciální, i kvůli trenérovi Vincentovi. Beru to prestižněji. Na druhou stranu je to speciální i pro tým, protože jsme s Francouzkami poslední dva zápasy hrály vyrovnaně a prohrály až v závěru, proto jim to teď chceme vrátit," řekla.

přehrát video
České basketbalistky nastoupí na ME proti favoritkám z Francie

Ilona Burgrová:

"Chorvatky ukázaly, že se s Francií dá hrát. Sice prohrály o osm bodů, ale v druhé půli hodně stahovaly. Věřím, že předvedeme něco podobného nebo ještě lepšího. Před každým zápasem je ze soupeře respekt, proti Francii je asi ještě větší. Ale rozhodně se jich nebojíme, protože náš týmový basketbal by na ně mohl platit."

Sama má před sebou velmi těžký úkol ubránit dvě klíčové pivotky Francie Sandrine Grudaovou a Isabelle Yacoubouovou, které patří k podkošové elitě Evropy. "Obě jsou silové, ale zároveň velmi atletické a dokážou střílet i z dálky. Hlavně Yacoubouová je ten typ hráčky, která když si umane, že dá koš nájezdem, i když jí v cestě stojí dvě protihráčky, tak ho dá a prostě je vezme s sebou. Je to tank," popsala Burgrová. 

Klíčem k jejímu ubránění bude právě nenechat se zatlačit pod koš. "Musíme se ji snažit bránit zepředu či ze strany a snažit se, aby nedostala míč od spoluhráček. Když si nás vezme na záda, tak to už je pak vražda, to si poradí s kýmkoli," míní Burgrová.

USkupina FZVPSB
1. Francie 3 3 0 233:149 6
2. Bělorusko 3 2 1 165:136 5
3. ČESKO 3 2 1 179:183 5
4. Velká Británie 3 1 2 178:213 4
5. Srbsko 3 1 2 154:200 4
6. Chorvatsko 3 0 3 181:209 3
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.