ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

Basketbalisty nečeká nic lehkého, v kvalifikaci ME mají Turecko a Itálii

Velikost textu:
aktualizováno 4. 12. 2011 15:07

Mnichov - Obtížný los mají čeští basketbalisté pro kvalifikaci o mistrovství Evropy 2013. Ve skupině F si zahrají proti vicemistrům světa Turkům a Itálii, které mohou posílit hvězdy z NBA, a dále proti Portugalsku a Bělorusku. Ze šesti skupin postoupí na šampionát ve Slovinsku první dva celky plus čtyři nejlepší týmy na třetích místech. Kvalifikace se bude hrát systémem doma venku od 15. srpna do 11. září příštího roku.

Česká basketbalová reprezentace
Česká basketbalová reprezentace

Český tým byl na mistrovství Evropy naposledy v roce 2007. Tehdy skončil na děleném 12. až 16. místě, následně spadl do divize B. Nyní se po změně kvalifikačního systému vrací do boje o šampionát, ovšem bitva to bude těžká. Především Turecko patří dlouhodobě mezi přední celky Evropy, zvláště když má v týmu hráče z NBA Türkogla, Asika či Kantera. Na letošním ME však prožilo zklamání, když skončilo už v osmifinále.

K favoritům skupiny bude patřit také Itálie, která se může pyšnit jedničkou draftu NBA z roku 2006 Andreou Bargnanim. I ta však na posledním šampionátu selhala a vypadla už v základní skupině. Stejně dopadlo Portugalsko. Outsiderem skupiny bude Bělorusko, které stejně jako Češi v poslední době hrálo divizi B.

Reprezentační trenér Pavel Budínský:

"Důležité bude, aby přijeli všichni hráči se zahraničními zkušenostmi a chtěli společně dostat český basketbal na Euro. Výběr v našich podmínkách není široký. Myslím ale, že utkat se před domácím publikem s vicemistry světa či Italy, to je už samo o sobě obrovskou motivací reprezentovat."

"Je to velmi těžká skupina. Není v ní slabý tým. Turci jako vicemistři světa jsou pro mě jedním z favoritů kvalifikace. Tady se k tomu nedá víc dodat," zhodnotil los trenér české reprezentace Pavel Budínský. "Itálie je basketbalově tradičně silná země. I na klubové scéně má dobré výsledky v Eurolize. Ve středu se jmény jako Bargnani, Gallinari a Belinelli a dalšími kvalitními hráči. Itálie je dalším z těch super favoritů," pokračoval. Podcenit ale prý nelze ani Portugalsko a Bělorusko. "Portugalci byli na letošním mistrovství a Bělorusko bylo z té skupiny v pátém koši papírově nejsilnější. Mohou být hodně silní, když se jim sejdou kvalitní hráči jako Veremejenko či Parachovskij," dodal Budínský.

Finálový turnaj se uskuteční v září 2013 ve Slovinsku, jistou účast na něm mají Španělsko, Francie, Rusko, Makedonie, Litva, Řecko, Británie a domácí reprezentace. O zbylých 16 míst se utká 31 reprezentací, které byly dnes ve Freisingu nedaleko Mnichova rozděleny do pěti skupin po pěti celcích a jedné po šesti.

Losovala se i kvalifikace mistrovství Evropy žen 2013. Český výběr má zásluhou čtvrtého místa na minulém šampionátu účast jistou stejně jako Rusko, Turecko, Chorvatsko, Británie a pořadatelská Francie. Vedení FIBA Europe dnes zároveň rozhodlo, že ME basketbalistek v roce 2015 bude mít 20 účastníků místo současných 16. O pořadatelství se ucházejí Maďarsko a Bělorusko.

Los kvalifikace ME v basketbale 2013

Skupina A: Srbsko, Izrael, Černá Hora, Estonsko, Slovensko, Island.

Skupina B: Německo, Bulharsko, Švédsko, Ázerbájdžán, Lucembursko.

Skupina C: Chorvatsko, Ukrajina, Maďarsko, Rakousko, Kypr.

Skupina D: Gruzie, Bosna a Hercegovina, Lotyšsko, Nizozemsko, Rumunsko.

Skupina E: Finsko, Polsko, Belgie, Švýcarsko, Albánie.

Skupina F: Turecko, Itálie, Portugalsko, ČR, Bělorusko.

 

Ženy (ČR má postup jistý):

Skupina A: Bělorusko, Izrael, Maďarsko, Ukrajina, Portugalsko.

Skupina B: Černá Hora, Polsko, Srbsko, Estonsko, Švýcarsko.

Skupina C: Litva, Slovensko, Nizozemsko, Belgie, Slovinsko.

Skupina D: Španělsko, Německo, Bulharsko, Rumunsko, Švédsko.

Skupina E: Lotyšsko, Řecko, Itálie, Finsko, Lucembursko.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.