ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Házenkářky začínají boj o ME duelem proti Maďarsku

Velikost textu:

Praha - Boj o postup na evropský šampionát zahájí české házenkářky dnes v Kecskemetu úvodním kvalifikačním zápasem proti domácímu Maďarsku. Mistrovství se uskuteční v prosinci příštího roku v Norsku a v Dánsku a vedle čtvrtého celku z olympijských her se české hráčky ve skupině utkají ještě s reprezentantkami Švédska a Ázerbájdžánu. Naposledy startoval český tým na ME v roce 2004.

České házenkářky
České házenkářky
Otevřít galerii
 • České házenkářky zdroj: www2.chf.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/546/54512.jpg?1227719285
 • Házená autor: Markéta Sandanusová, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/950/94904.jpg?1245847028

Ze skupiny postoupí na ME dva celky, s každým ze soupeřů se výběr kouče Jiřího Tkadlece střetne doma a venku. Na podzim čeká české družstvo ještě nedělní střetnutí se Švédskem v Zubří, zbývající zápasy jsou na programu na jaře příštího roku.

České družstvo se připravovalo od soboty v Zubří a dnes dopoledne vyrazilo k úvodnímu duelu do Maďarska. "Zaměřili jsme na oba soupeře, kteří nás čekají. Jak Maďarsko, tak Švédsko mají podobný styl a my si zopakovali základní věci, jako jsou útočné kombinace nebo práce v obraně. Vycházíme z obrany 0-6, ale zařadili jsme i obranný systém 1-5," řekl trenér Tkadlec.

Z opor mu bude chybět jen brankářka Barbora Raníková, která po zranění kolena začala teprve trénovat. "Je samozřejmě ale v nominaci 28 hráček pro celou kvalifikaci," zdůraznil Tkadlec. K dispozici bude mít všechny legionářky, které v posledních přípravných zápasech proti Rakousku chyběly. A nejvíce spoléhá právě na kvality Zámorské, Kysučanové, Poznarové a Simerské.

Slabinou Maďarek by mohl být slabší přechod do protiútoku

Při přípravě na dva následující zápasy využil kouč videozáznamy z utkání Světového poháru, který se hrál v září v Dánsku. Švédsko například dokázalo porazit Rusko, Maďarky pak odehrály vyrovnané utkání s Německem a zdolaly Francii. "Maďarsko stejně jako Švédsko praktikuje obranu 0-6 a jejich hra je spíše zaměřena na postupný útok a střelbu ze střední vzdálenosti všech tří spojek. Maďarky ale nemají tak propracovaný rychlý protiútok, a to by mohla být jejich slabina," míní Tkadlec.

Se Švédskem se české družstvo střetlo v play off o postup na minulý šampionát. Po výhrách 25:19 a 29:25 se radoval soupeř. "Oba celky vyměnily trenéry. Na švédské lavičce je teď bývalý asistent týmu, který do celku zapracoval nové hráčky. Ale koncepce zůstala stejná a jejich slabinou by mohlo být to, že nedisponují levorukou hráčkou na pravé spojce. Ale zato mají výbornou levou spojku Torstensonovou," uvedl Tkadlec.

Švédské házenkářky
Švédské házenkářky
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.